Vante blev succé – nu vill kallbadet ha en badmössa

Edeforsvanten och Arctic Bathstrumpan gör succé. Nu vill även kallbadet ha stickat en badmössa åt sina gäster. "Det har blivit mycket sista tiden men det är kul", säger stickerskan Ulla Hellström.

Ulla Hellström håller upp Edeforsvanten.

Ulla Hellström håller upp Edeforsvanten.

Foto: Lena Leffler

Övre Svartlå2022-10-31 14:38

Svartlåbon lärde sig sticka som barn och har stickat en hel del genom årens lopp. Mitt i Ullas riktiga "stickflow" 2013 kom en inbjudan till en vantetävling –  Edeforsvanten – med en tusenlapp i första pris. 

– Initiativet kom från prästen Lennart Åström och tävlingen anordnades av Edefors församling. Jag och min dotter Susanna, som är konstnär, kom på designen tillsammans på vanten som sedan vann tävlingen, säger Ulla.

– Frågan var vilken färg vanten skulle ha. Vi ville ha något neutralt som skulle passa båda könen. Så det blev vitt som är vinterns färg. Älven var självklar och blev ett brett ljust gråblått fält mitt på vanten. Fältet pryds sedan av en snöstjärna som får symbolisera snö och is och broarna på vanten ska binda människor samman, säger Susanna.

De ritade sedan en skiss på en tjock, fluffig vante med svängda linjer och sökte sedan efter det perfekta garnet som blev ett norskt ullgarn.

– Susanna föreslog att jag skulle sticka mudden bredare och vika den dubbel. När vantarna är stickade tvättas de alltid i tvättmaskin. Det är mycket experimenterade för att få vantarna i rätt storlek efter tvätten, säger Ulla. 

Efter tvätten ruggas vantarna på både utsidan och insidan. Sedan broderas brobågarna och snöstjärnan på vantarna.Ulla har lyckats hålla räkningen på mängden Edeforsvantar hon producerat sedan starten. Det är totalt 272 par.

– Susanna lade ut en Facebookbild på en lucia som bar Edeforsvantarna. Då blev det ett stort genombrott på försäljningen. Jag hade aldrig kunnat ana vilket drag det blev efter bilden publicerats, säger Ulla.

Det räckte inte med det. När Arctic Bath öppnade hörde man av sig till Susanna och frågade om hon ville göra en designad vante med deras logga på som de kunde sälja.  

– Sedan blev det även strumpor, det blev en stor grej, säger Ulla.

– I dag stickar mamma alla vantar och jag stickar strumpskaften till Arctic Baths strumpor som gör hon foten på, säger Susanna.

Nu är det även dags för nästa produkt. Arctic Bath vill ha en "het" ylleprodukt, nämligen en badmössa för sina besökare som tar ett dopp i kallbadet.

– Tanken är att den ska bli lite mer färggladare än vitt och loggan.  Den ska gå i samma färger som baddräkten men designen är lite hemlig.

Den får vi inte avslöja, säger Ulla Hellström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!