Torkade polcirkeltomater

Produktion av torkade tomater kan lätt förknippas med sydligare breddgrader. Men i Juoksengi torkar Peter Johansson sina polcirkeltomater.

JOBB. Peter Johansson jobbar med torkade tomater i Juoksengi skola.

JOBB. Peter Johansson jobbar med torkade tomater i Juoksengi skola.

Foto: Herman Öberg

Övertorneå2013-07-15 16:21

För två år sen fick Peter Johansson en idé. Efter att ha köpt torkade tomater i affär tänkte han att det kan han göra själv. Matintresserad som han är prövade han sig fram och till sist fick han fram rätta smaken. Då, förra hösten, sa dottern att det är dags. Och sedan dess har han han varit i produktion.

Tomaterna kommer från Hietala Trädgård. Därifrån tar Peter Johansson dem till köket i Juoksengi skola där de får torka i en liten ugn i ett dygn eller mer. Sen smaksätts tomaten med olika kryddor och läggs i en burk med rapsolja. Och det är en egen smak, menar Johansson.

– Det är en annan smak. Det är en större smakupplevelse än det du köper på mataffärerna, säger han.

Att torka tomater är inte så vanligt. Peter vet inte av någon annan som säljer egenproducerade i Sverige. Därför kan han också rikta in sig på att ha en närproducerad, exklusiva produkt.

– Ja, det blir lite dyrare. Tanken är att man kanske måste hämta i gourmetbutiker eller i restaurang.

Projektet med torkade tomater är fortfarande i ett tidigt stadie för Peter Johansson.

–Tiden får avgöra om det blir flipp eller flopp, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om