Svingar klubban för minoriteter

Övertorneåbon Sven Kostenius står nu redo att svinga klubban som ny ordförande i Svenska tornedalingars riksförbund.
- Att få föra tornedalingarnas talan i rege­ringskansliet är hedrande, säger han.

Övertorneå2006-05-08 06:00
Sven Kostenius är stolt över sitt uppdrag. Ett ordförandeskap i Svenska tornedalingars riksförbund är den främsta befattning man kan ha i Tornedalen, enligt honom.
Förbundet har varit verksamt i 25 år och den första delen av dess uppdrag är nu avslutad, tornedalingarna har blivit erkända som en nationell minoritetsgrupp, enligt Kostenius.
Nu inleder han steg två, att fokusera på tornedalingarna själva.
- Vi har vunnit slaget mot stadsmakten och fått ett erkännande, nu ska vi arbeta med att stärka den tornedalska kulturen och identiteten, säger han.

Ska synas utåt
Sven Kostenius har varit kritisk mot att riksförbundet varit så anonymt, det vill han nu ändra på. Med såväl intern som extern marknadsföring ska förbundets arbete också synas utåt. En viktig fråga är möjligheten till verksamhetsstöd från regeringen, något som övriga minoritetsgrupper redan får, enligt Sven Kostenius.
- Den förra styrelsen påbörjade arbetet med att få regeringen att lämna oss ett verksamhetsstöd så vi kan anställa en verksamhetsledare. Jag kommer att fortsätta att arbeta för det. De övriga minoritetsgrupperna har redan det och vi vill också vara med.

Kompetent styrelse
Sven Kostenius har lovat att i första hand ställa upp som ordförande i ett år. Bakom sig har han en kompetent styrelse som lovat att hjälpa honom på vägen. Och han är redo.
- Det har tagit 25 år att få till stånd ett erkännande av oss som en minoritetsgrupp. Nu har vi ett kvarts sekel på oss att etablera förbundet hos tornedalingarna själva, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om