Seger för Ekfors kraft

En seger för Ekfors Kraft.Marknadsdomstolen avslår Övertorneås och Haparandas kommuns begäran om att slå på gatubelysningen omedelbart.- Skrämmande, säger Haparandas kommunalråd Sven-Erik Bucht.

Foto:

ÖVERTORNEÅ2007-11-15 11:21

- Jag är besviken, säger Övertorneås kommunalråd Arne Honkamaa.

Kommunerna döms också att betala rättegångskostnader på 500.000 kronor.

På måndagens KSAU kommer kommunstyrelsen i Övertorneå att bestämma sig för hur man ska gå viare i ärendet.

Mikael Styrman å sin sida är mera nöjd.

- Det ser onekligen bra ut, säger han men påpekar också att han inte läst hela domen ännu.

- Skämmande, säger Haparandas kommunalråd Sven-Erik Bucht.

- Det innebär att man har rätt till totalt fri prissättning trots att man har en monopolställning. 

Det kommer alltså att bli fortsatt mörkt på gatorna i de delar av Övertorneå och Haparanda kommuner där Ekfors Kraft har elleveransen. I alla fall om situationen hänger på domen från Marknadsdomstolen, som kom i dag. Kommunerna hade ju begärt att företaget ska tvingas tända lamporna, trots att man ligger i tvist om ersättningen. Men marknadsdomstolen går inte på kommunernas linje. Två av Marknadsdomstolens fem ledamöter ville döma till kommunernas fördel.
Kommunerna hade begärt att kraftbolaget skulle tvingas att åter släppa på strömmen och att Ekfors skulle dömas att betala fyra miljoner kronor i vite för varje vecka som belysningen hölls släckt.
Marknadsdomstolen kan inte se att Ekfors vägran att leverera elström påverkar konkurrensen på det sätt de båda kommunerna hävdat. Det finns heller inget skäl för påståendet att Ekforsbolagen missbrukat sin dominerande ställning på marknaden så att förutsättningarna för konkurrens försvagats, skriver Marknadsdomstolen i sin dom.

Mer om detta i fredagens Norrbottens-Kuriren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om