Nya måltidsupplevelser i Kattilakoski
Hotell Tornedalia tar över driften av restaurangen vid Kattilakoski. Samtidigt startar man ett samarbete med måltidsvisionären Björn Ylipää med rötter i Pajala.
SPÄNNANDE. Björn Ylipää inleder ett spännande samarbete med Hotell Tornedalia med inriktning på måltidsupplevelser. Karin Anttila och Eirin Hannedahl representerar Hotell Tornedalia. FOTO: GÖRAN LAHTI
Foto: Göran Lahti
Nu ska Ylipää och hustrun, tillika kocken Lena Ylipää-Abrahamsson ta fram ett koncept för restaurangen. Det är bråttom - nypremiären planeras till första april. - Restaurangbyggnadens arkitekt Mats Winsa är en god vän till mig och den tornedalska, laestadianska enkelheten ska även återspeglas i maten. Vi ska fånga själva essensen och skala bort det onödiga. Naturligt, enkelt och lagat med kärlek, säger Björn Ylipää och ler.Han kommer inte att sköta driften, för den ansvarar Karin Anttila, anställd på hotellet. Hon har tidigare drivit hälsohemmet i Svanstein. Hotellet har också planer på islossningsturism, väldigt lämpligt med det fantastiska läget vid Torneälven och den tudelade forsen.- Det här blir ett bra komplement som gör att vi kan erbjuda bra paket för konferenser och andra gäster, säger hotellchefen och delägaren Eirin Hannedahl.Hotellet har skrivit kontrakt med kommunen att hyra anläggningen året ut med option för 2011. - Det känns bra att ha en arrendator som kan satsa långsiktigt och kunna erbjuda ett fint besöksmål i kommunen, säger Övertorneås kommunalråd Linda Ylivainio.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!