Juoksengi skola säljs för en krona

Övertorneå kommun säljer Juoksengi skola till Juoksengi byaförening för en krona. Beslutet som togs i december liknar affären med Svansteins sporthall som överklagades av Micha Velasco.

ÖVERTORNEÅ2009-01-08 06:00
-  Det är tveksamt om jag överklagar igen men det här belyser de problem som finns i kommunen, säger han.Den 18 december fattade kommunfullmäktige i Övertorneå beslutet att sälja Juoksengi skola till Juoksengi byaförening för en krona. Affären har fått Micha Velasco att reagera - han har försäljningen av Svansteins sporthall till turistentreprenören Robert Blomberg, i färskt minne. Även då var köpesumman en krona och affären skedde utan värdering eller anbudsförfarande vilket föranledde Micha Velasco, företagarnas ombudsman vid Den nya välfärden, att på begäran av en privatperson överklaga till länsrätten eftersom försäljningen stred både mot kommunallagen och EG-rätten, enligt honom. Inhibition
Länsrätten beslutade om inhibition av köpet i avvaktan en utredning kring affären och ett kommande beslut om köpet ska upphävas eller ej. Nu upprepas situationen igen men den här gången är det Juoksengi byaförening som är köpare och det innebär en juridisk skillnad. -  Rent lagligt får kommunen ge stöd till den här typen av verksamhet så länge föreningen inte bedriver näringsverksamhet i byggnaden, men försäljningen sker helt utan förbehåll och har inte heller varit ute på den öppna marknaden därför är affären tveksam, säger Micha Velasco. Olämpligt
En eventuell överklagan ska ske senast på fredagen, Micha Velasco är tveksam till att han kommer att lämna in någon. -  I dagsläget kan jag inte säga att det här bryter mot lagen men det är olämpligt att kommunen inte bjudit ut lokalen till försäljning på marknaden utan kör sitt eget race, speciellt med tanke på det som har hänt tidigare, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om