Röda gubbar marknadsfavorit
Jordgubbar, cowboy-hattar och sockervadd. Ja, det mesta fanns att hitta bland stånden på Överkalix marknad i helgen. Dock inte två av huvudpersonerna, årets Över- kalixbo och årets företagare.
Foto:
eller ett fiskedrag. Och prata med Överkalixborna eller långväga gäster, för båda delarna fanns det gott om längs gatorna.Äkta Överkalixbo
Två av marknadens huvudpersoner hade dock inte tid att strosa runt mellan stånden.Årets Överkalixbo Anna-Maria Larsson höll till nere på tivoliområdet, där hon inte åkte
karusell utan sålde lotter.- Sen i morse har jag ställt i ordning öltältet, städat baja-
majorna, varit i marknadssläpet, sen vilade jag en halvtimme och nu är jag här, säger hon.En riktig eldsjäl med andra ord, och det var just därför hon under fredagen fick ta emot utmärkelsen.- Ja de tycker väl att jag är engagerad och lägger ner mycket tid i idrottsföreningen, säger Anna-Maria Larsson.Både i basketen och hockeyn är hon engagerad och så är hon en äkta Överkalixbo förstås.- Jag är både född och uppvuxen här, säger hon och ler stolt. Inte heller årets företagare hittade vi på marknadsområdet. Han befann sig istället på sin restaurang Vippabacken, där han jobbade kvällen lång.- Det är ett hårt tryck. Men på julafton och juldagen får man vara ledig, säger Stefan Karlsson och skrattar.Han har utsetts till årets företagare, men hinner knappt ta en paus från köket under lördagen och svara på frågan "hur känns det?".- Jo det känns det bra. Det var skojigt, en riktig överraskning, konstaterar han.Fast motiveringen har Stefan Karlsson inte riktigt koll på.- Jag var så nervös där uppe på scenen, så jag hörde knappt vad de sa, säger han innan han måste återgå till köket igen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!