Grävmaskinisten Kim, 32, omkom – nu görs en insamling

Kim, 32, avled i en tragisk arbetsplatsolycka. Nu har hans sambos vänner startat en insamling för att försöka hjälpa hans familj. ”Det kanske kan ge en liten ljusglimt”, säger Amanda Nilsson, 33, en av initiativtagarna.

Kim Olsson, 32, avled i samband med en tragisk arbetsplatsolycka. Nu har en insamling till hans sambo och barn startats.

Kim Olsson, 32, avled i samband med en tragisk arbetsplatsolycka. Nu har en insamling till hans sambo och barn startats.

Foto: Lars-Ola Marakatt / Privat

Överkalix2022-03-14 14:04

Det var tidigt på fredagsmorgonen den 18 februari som 32-årige Kim Olsson tippade ned i ett vattendrag intill en bergtäkt i Masugnsbyn med den grävmaskin han körde. Trots att räddningstjänst och polis snabbt var på plats gick inte Kims liv att rädda, och han efterlämnade sambo och två barn. En ledsam olycka som fick många att tänka på hans drabbade familj. Däribland Amanda Nilsson, Anna Hagström och Therese Enbom, vänner med Kims sambo i Överkalix.

–En fruktansvärt händelse. Vi kände direkt att vi ville hjälpa och började prata om vad vi skulle kunna göra, säger Amanda Nilsson. 

Det resulterade i att en insamling till Kims familj startades dagen efter via nätet. Den har sedan fått stor respons.  

– Redan efter en dag hade 10000 kronor skänkts, vilket var vårt mål. Så då ökade vi på till 15000 och nu är vi uppe i 16000 kronor. Det är mer än väntat, särskilt som insamlingssidan krånglat så att folk har fått använda swish, säger Amanda.

Insamlingen fortsätter nu ännu ett tag. För även om trion vet att pengarna inte kan göra så Kim kommer tillbaka hoppas de att de ska underlätta för hans sambo och parets två barn.

– Det kanske kan ge en liten ljusglimt. Kanske kan de använda dem för att resa någonstans tillsammans, eller till att betala räkningar. Det känns fint om man kan göra något, säger Amanda Nilsson.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!