Sagt på fullmäktige ...

Norrbottens län2008-12-16 06:00
- Länstrafiken måste öka bussåkandet med 50 procent nästa år för att målet ska nås. Det är i och för sig önskvärt men kanske inte så realistiskt. Bertil Bartholdsson (v) har hittat en hög målsättning i Energiprogrammet.
- Vi diskar, tvättar och städar med dricksvatten, sånt som vissa köper på flaska. Det kan de nog sluta med. Margaretha Lindbäck (s) ser många användningsområden för Luleås kranvatten, det går till och med att dricka. - Luleås goda vatten har blivit lite osmakligare genom SSAB:s rabatt.
Roger Malmberg (mp) gillar inte att SSAB köper vattnet billigare än andra.
- Sverige första privata sjukhus har sin städning i egen regi. Det visar väl att de vet vad det handlar om. Jonas Brännberg (rs) hittar goda exempel även inom den privata sektorn. - Jag kom in i fullmäktige 2001 och under de år jag varit med har det varit en snabb utveckling inom mobiltelefonbranschen. Det känns skönt att kliva av, här har vi inte utvecklats och expanderat särskilt mycket. Ann-Sofie Wänstedt (c) lämnar politiken, med en suck av lättnad. - En familjecentral är som en bil, den går inte så bra med två däck. Det måste finnas fler om det ska fungera. Eva Bergström (s) vill inte cykla, fyra hjul ska det vara. - Den här promemorian är som SVT:s tablåer på sommaren - det är bara repriser. En observation av Bartholdsson, en som han inte var ensam om.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!