Hög efterfrågan på speciella stockmattor

Under vintern har Östen Wiklund i Risnabben haft fullt upp med att producera stockmattor för skogsjätten Sveaskog

Östen Wiklund kan se tillbaka på en vinter med full beläggning hos träföretaget.

Östen Wiklund kan se tillbaka på en vinter med full beläggning hos träföretaget.

Foto: Tommy Norin

Norrbottens Affärer2020-05-07 07:00

I den lilla byn Risnabben 4,7 mil utanför Arvidsjaur driver Östen Wiklund sitt träföretag som har haft full beläggning under vintern.

– Jag fick en beställning av Sveaskog om att tillverka så kallade stockmattor som läggs ut på skogsvägar där bärigheten kan vara dålig, säger han.

Stockmattan består av stockar som sätts ihop med hjälp av långa bultar.

– De ska vara 90 centimeter breda. Längden kan variera mellan tre till fem meter, säger Östen Wiklund.

Han är i full färd med att ta hand om timmer som Sveaskog kört dit. Timret flyttas till hans sågverk där det sågas till stockar, i en annan byggnad monteras stockmattorna ihop.

– Min son Anders Wiklund som också har eget företag brukar montera. Hittills har vi gjort några hundra mattor, säger han.

Östen Wiklund har skogsnäringen i blodet. 1981-1982 gick han skogsbruksskola i Arvidsjaur, efter det arbetade han som manuell huggare i skogen och de senaste åren har han röjt skog för Sveaskog. Hustrun Katarina delar fäblessen för träbranschen, hon har länge varit knuten till sågverket i Glommersträsk.

Men stockmattor är inte det enda som produceras.

– Under tio års tid har jag tillverkat trädgårdsförråd på fritiden. Det har fortsatt och förra året började jag jobba heltid med företaget. Förråden görs i sektioner i en egen spikhall. Sedan monterar jag dem hos kunden. Just nu har jag tre, fyra stycken på lut.

Förråden tillverkas i gran.

– Jag använder gran eftersom det skyddar bättre mot väder och vind, säger Östen Wiklund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!