Allt fler uppdrag för husvagnsföretaget

Till vardags arbetar Gunnar Enmark vid robotbasen i Vidsel. Under fritiden ägnar han sig år att reparera och sälja husvagnar.

Gunnar Enmark hoppas att husvagnsförsäljningen ska öka under 2020.

Gunnar Enmark hoppas att husvagnsförsäljningen ska öka under 2020.

Foto: Tommy Norin

Norrbottens Affärer2020-05-06 07:00

1998 lade Ivan Wikström i Älvsbyn ned det husvagnsföretag som blev Norrlands största försäljare av Kabevagnar. 20 år senare drog Gunnar och Maria Enmark i gång en liknande verksamhet i Wikströms lokaler i Sågfors.

– Vi kunde starta med hjälp av lån från Almi företagspartner, berättar Gunnar Enmark.

Till vardags arbetar han som systemingenjör vid robotbasen i Vidsel. Parets affärsidé är att serva och sälja husvagnar och släpvagnar, och att sälja fritidsprodukter.

– I början hade vi ett utbud av fritidsprodukter och reservdelar där vi höll till i verkstadsdelen. Under hösten 2018 fick vi tillgång till hela huset och då kunde vi utöka vårt sortiment av tillbehör och reservdelar, säger han.

Företaget samarbetar med Traktor- och husvagnsservice i Arvidsjaur som hjälper till med att få fram reservdelar.

– Och vi får ha någon husvagn att visa upp hos oss för försäljning, säger Enmark.

Sedan starten har Enmarks sålt 10-12 husvagnar, och hittills i år har ett par stycken gått iväg.

Gunnar Enmark säger att allt eftersom företaget blivit känt så har försäljning av reservdelar och tillbehör ökat liksom uppdragen i verkstaden. Han hoppas att verksamheten ska rulla på så bra att han och Maria Enmark kan leva på företaget.

Förra året blev omsättningen 844 000 kronor med 81 000 i negativt resultat efter finansnetto.

– 2019 ser ut att hamna på ungefär samma omsättning och resultat, men vi märkte av en positiv trend under den senare delen av 2019 så jag hoppas att vi kan vända resultatet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!