– Det är alltid vanskligt att dra några långtgående slutsatser av vädret under en enskild period och ett så pass avgränsat område som Sverige, säger Erik Kjellström, professor i klimatologi på SMHI, till Nyhetsbyrån Siren.
Men den globala trenden mot ett allt varmare klimat över tid är obestridlig.
I Sverige är förskjutningen som allra mest tydlig under vinterhalvåret.
– Tittar man bakåt i tiden och jämför med 1800-talet så återfinns den största temperaturökningen under vinterns inledning och slutfas. Temperaturerna varierar mycket mellan år beroende på vädrets växlingar. Men det kommer att bli varmare på sikt oavsett vädertyp, säger Erik Kjellström till Siren.
I Norrbotten slogs det årsvärmerekord 2020 vid nästan alla av SMHI:s mätstationer, Luleå, Haparanda, Pajala, Överkalix, Jokkmokk, listan kan göras lång. På flera av orterna sattes de tidigare rekorden 1938, som verkar ha varit ett riktigt varmt år.
I Abisko och Naimakka tangerades den högsta årstemperaturen 2020 jämfört med den tidigare uppmätta som sattes 2011.
Två mätstationer uppmätte en årstemperatur kallare än den varmast uppmätta temperaturen för ett år, det var i Ritsem och i Gällivare.
Dessutom är det inte vid någon mätstation i Norrbotten där 2020 var kallare än normalårstemperaturen som mätts mellan 1961 och 1990.
Årsmedeltemperaturerna i hela landet låg i allmänhet på mellan 2-3,5 grader över det normala.