Holdingbolaget är Norr om söder social dining club i Luleå. Det har fungerat som ett ägarbolag till Karl August restauranger och Gusto deli och café, som försattes i konkurs i somras respektive i augusti 2023.
Norr om söder social dining club hade ingen omsättning och redovisade en förlust på 1,4 miljoner 2023.
– Det finns skulder men vi har i nuläget inte fullständig information hur det ser ut. Men det handlar exempelvis om att man borgat för de andra bolagens krediter. Bouppteckningen blir klar i november, säger konkursförvaltaren Sami Hietala.
Det andra bolaget som gått i konkurs är Skåningens taxi i Haparanda. Företaget grundades 2019, och redovisade en omsättning på 1,5 miljoner och en vinst på drygt 30 000 kronor för 2023.