Kusten:
Fortsatt kraftigt snöfall väntas under dagen. I vissa fall kan snön övergå till blötsnö eller regn. Från 14 millimeter i Haparanda till över 20 millimeter i Luleå och 21 millimeters nederbörd i Piteå är fortfarande att vänta enligt SMHI:s prognoser. Alltså över två decimeter snö om nederbörden inte växlar till regn.
I bottenviken är det även en klass 1-varning för kuling. Sydostliga vindarna med en kraft på 14-17 meter per sekund väntas avta mot eftermiddagen.
Inlandet:
Kraftigt snöfall. Det är även prognosen för inlandet. Dessutom kan det vara ostlig vind som ger siktnedsättning. Trots att det redan snöat mycket kan det fortfarande komma över 15 millimeter nederbörd, det vill säga omkring en och en halv decimeter snö.
Fjällen:
Även här är det kraftigt snöfall och det kombineras dessutom med hård vind. Snöstormen ger risk för snödrev och siktnedsättning.
Lufttemperatur klockan 06.00:
Karesuando -10,7 °C
Katterjåkk -5,4 °C
Kiruna Flygplats -6,5 °C
Pajala -4,3 °C
Gällivare -4,9 °C
Kvikkjokk-Årrenjarka -2,5 °C
Jokkmokk Flygplats -2,9 °C
Arjeplog -2,1 °C
Haparanda -2,2 °C
Luleå Flygplats 0,2 °C
Källa: SMHI