En del av flyktingdebatten har handlat om att fördelningen av flyktingar mellan olika kommuner har varit mycket ojämn. Samtidigt har många nyanlända som fått uppehållstillstånd tvingats bo kvar i asylboende, ibland i flera år.
För att råda bot på de båda problemen har regeringen utrett dem och i januari tog riksdagen beslut om en ny lag.
Tvångslagen, som den har kallats, börjar gälla om en vecka, den 1 mars. Egentligen heter den Bosättningslagen. Målet är att de som fått uppehållstillstånd ska kunna lämna flyktingboendena för att ge plats till andra. Framför allt ska de få chansen att snabbare kunna börja arbeta och integrera sig i samhället.
Frågan är hur kommunerna nu ska kunna leva upp till kraven. De har två månader på sig från beskedet till att det ska finnas en bostad för den anvisade personen. I många av Norrbottens kommuner råder bostadsbrist, den enda som har överskott är Haparanda.
– Det här blir en utmaning för en del kommuner. Det viktigaste för oss är att vi har en bra samverkan med alla, säger Lina Huhta, sektionschef vid Arbetsförmedlingens enhet för bosättning, region nord.
Arbetsförmedlingen har blivit en sorts bostadsförmedling som samtidigt har ansvar för planeringen av den nyanländes framtid. Tillsammans ska de göra en utvecklingsplan, den så kallade etableringsplanen. Sedan är det kommunernas uppgift att tillhandahålla bostad. Var den enskilde ska bo avgörs av Arbetsförmedlingen tillsammans med Migrationsverket.
– När vi placerar är närhetsprincipen en viktig del. Då försöker vi i utgå från vilken ort de befinner sig i. Men det beror även var det finns plats, säger Lina Huhta.
Det är riksdagen som har beslutat hur många nyanlända en kommun ska ta emot per år. Fördelningen har utgått från hur stor kommunen är, vilka jobbmöjligheter som finns, samt hur många asylsökande och ensamkommande barn det redan finns där. Det tas däremot ingen hänsyn till hur tillgången på bostäder ser ut.
Kommunernas uppdrag blir att fullfölja det uppdrag de fått, beslutet kan inte överklagas till någon instans.
Norrbotten ska under 2016 ta emot 672 anvisade personer. Hur många respektive kommun ska ta mot varierar kraftigt. Medan Luleå har ålagts att ordna bostad till 248 personer är motsvarande siffror för till exempel Piteå 124, Älvsbyn 6 och för Haparanda 25.
Den kommun som inte uppfyller kraven drabbas inte av något straff, men det kan komma att ändras.
Läs mer: