Palmqvist har skriftligen ställt en fråga till infrastrukturminister Thomas Eneroth om vad han avser göra för att komma till rätta med de omfattande trafikstörningarna i tågtrafiken mellan Stockholm och norra Norrland. Ministern svarar bland annat: "Trafikverket arbetar fortsatt för att förbättra järnvägsanläggningens tillstånd och många banarbeten kommer att genomföras under kommande år."
– Det är ett pliktskyldigt svar får man väl säga. Jag tycker inte de är så mycket substans, mer än att det är tacksamt att han åtminstone delar problembeskrivningen. Han vidgår problemen och vill göra satsningar och de gör infrastruktursatsningar i sin budget och nu stod det på vår budget och vi gör också infrastruktursatsningar, säger Eric Palmqvist.
– Det känns ändå som att man har fel fokus när man har stora miljardprojekt som ska sammanbinda några orter i södra Sverige när det finns enorm stor transportnytta över hela landet som man kan göra genom att investera i det befintliga systemet.
Infrastrukturministern pekar också på möjligheten för Trafikverket att utdöma vite. En åtgärd som Eric Palmqvist inte tycker är tillräcklig.
– Och det är kanske inte tillräckligt kostsamma. Det finns en aspekt till i det där, om man jämför flyget och tåget, om man är några timmar försenad med flyget får du ett par tusen i kompensation enligt EU-reglerna. Medan om du åker tåg och kommer fram ett halvt till ett dygn försent till Stockholm så får du inte ens resan återbetald, utan du får halva resan återbetald. De har otroligt dåliga kompensationsregler, säger Palmqvist och tillägger:
– Jag har själv varit utsatt för det och var 11 timmar och 46 minuter försenad för något år sedan till Stockholm och missade flera viktiga möten. De betalade tillbaka halva biljetten, så den biten är dålig.
Palmqvist anser att underhållet och kapaciteten på järnvägsnäten i Norrbotten är undermålig.
– En intressant aspekt på det där är om man åker från Gällivare till min gamla hemstad Malmö så är det så att den korta sträckan Stockholm till Malmö, de 60 milen, tar ungefär fyra och en halv timme. Medan den längre sträckan mellan Norrbotten och Stockholm tar någonstans kring 16 timmar vilket gör att det är ungefär en fjärdedel av hastigheten. Hastigheterna här uppe är fruktansvärt låga och kapaciteten är undermålig och underhållet är undermåligt.
Sverigedemokraterna vill att det nuvarande nätet ska rustas upp innan det görs satsningar på höghastighetståg.
– Från vår sida är vi ganska tydliga med att satsningar på höghastighetståg som man pratar om i södra Sverige inte är aktuellt förrän man rustat upp det nät vi faktiskt har.
Upprustningen av nätet är dock något som tar tid att genomföra och därför vill SD att förseningar ska kosta tågbolagen mer.
– Det här är en underhållsskuld, det ska man ha klart för sig. Det är inget man snyter ur näsan, även om man skulle tillföra enorma summor monetärt så ska det upphandlas och någon ska utföra det. Det här är ett långsiktigt arbete. Det enda som jag ser är kortsiktigt i det är här möjligen kompensationsåtgärderna. Det ska vara dyrare för bolagen att göra fel för det kan finnas ett incitament då att slå knut på sig själva för att lösa uppgiften, säger Eric Palmqvist.