Onsdag: Så blir vädret i dag

Det blir en snöig morgon på flera håll i Norrbotten, inte minst vid kusten.
Men kanske är det säsongens sista snö som faller.
I inlandet är det stabilare väder.

Norrbotten2020-04-15 06:17

Vid kusten faller snön nu på onsdagsmorgonen och det kommer snöa en del på förmiddagen innan det klarnar upp. SMHI:s tiodygnsprognos visar att det inte är någon nederbörd att vänta i snöform framöver så vem vet, kanske är det sista snön som faller nu?

I inlandet är vädret inte lika stökigt, i Kiruna väntas det en hel del sol i dag, chanserna är i alla fall goda.

Här hittar du prognosen för just din kommun.

Prognoser från SMHI

Kusten

Snöfall rör sig långsamt österut över Norrbotten, i övrigt klart väder, frampå dagen ökad molnighet och lokala snöbyar. I snöfallet ett par minusgrader, i övrigt 3-7 grader i sol. I kväll och i natt allmänt varierande molnighet och lokalt någon snöby, 0-5 minusgrader. Vind omkring väst, men i snöfallet sydlig vind. I natt mest svag vind.

Inlandet

Snöfall rör sig långsamt österut över Norrbotten och nordligaste Lappland, i övrigt klart väder, men frampå dagen ökad molnighet och lokala snöbyar. 0-5 grader. I kväll och i natt allmänt varierande molnighet och lokalt någon snöby, 0-5 minusgrader. Under kvällen i norra delen uppklarnande, i natt även i söder. Nattemperatur från 2-7 minusgrader i söder till 10-15 minusgrader i norr. Vind omkring väst, men i snöfallet sydlig vind. I natt svag vind.

Fjällen

Molnigt och snöbyar. På dagen 0-5 minusgrader, i natt 5-10 minusgrader, lokalt lägre. Västlig vind, på kalfjället frisk eller lokalt hård. I kväll mest svag vind, men i natt något ökande.

Temperaturobservationer 05.00

Karesuando -13,6 °C

Katterjåkk -1,9 °C 

Kiruna Flygplats -3,8 °C

Pajala -1 °C

Gällivare -2,9 °C

Kvikkjokk-Årrenjarka 1 °C

Jokkmokk Flygplats -2 °C

Arjeplog -2,4 °C

Haparanda -0,6 °C

Luleå Flygplats -0,9 °C

Vattenstånd

Luleå +15

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!