Norrbotten klarnar upp – nu drar moln och skurar vidare

Fredagen har inletts med skurar, dis och dimma. Längre norrut även med snö eller blötsnö. Men nu vänder det.

Efter dagar av regn och dimma luckras molntäcket upp under fredagen. Nu väntar några dagar med klarare väder.

Efter dagar av regn och dimma luckras molntäcket upp under fredagen. Nu väntar några dagar med klarare väder.

Foto: Montage

Norrbotten2021-11-05 08:39

Temperaturerna ligger runt nollan. I fjällen väntas snöbyar västerifrån men även klart väder på sina håll. I övriga länet närmar sig helgen med dis och dimma, skurar, snö eller blötsnö.

Men SMHI:s morgonprognos på fredagen visar att molnen och skurarna i eftermiddag börjar dra norrut. En klar natt väntar. Det kan kännas som en evighet sedan vi såg solen i Norrbotten, men i morgon, då ska den vara tillbaka.

Längst i norr, i Malmfälten och neråt Jokkmokk väntas dock snöfall även under lördagen.

Stabilare väder väntas i några dagar, men den långa tiodygnsprognosen visar att det är risk för regn och snö mot mitten av nästa vecka. Men än är den prognosen osäker, enligt SMHI.

Så är temperaturen

Karesuando -0,8 °C

Katterjåkk -1,2 °C

Kiruna flygplats -0,7 °C

Pajala 0,1 °C

Gällivare -0,4 °C

Kvikkjokk-Årrenjarka 0,3 °C

Jokkmokk flygplats 0 °C

Arjeplog -0,6 °C

Haparanda 1,1 °C

Hemavan flygplats 0,4 °C

Luleå flygplats 2,4 °C

Källa: SMHI

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!