Jordgubbschocken: Norrbottniska bär till midsommar

LuleåI södra Sverige mognade jordgubbarna så tidigt att det blev brist till midsommar.Även i norr ligger mognaden i framkant – och bor du i Överkalixtrakten så kan du faktiskt få äta unika midsommargubbar från Norrbotten.

Holger henriksson i Rödupp kan lämna det glädjande beskedet att han faktiskt kommer att kunna sälja jordgubbar redan till midsommar. Det blir inte några stora mängder så han kan inte garantera att alla som vill köpa kan få göra det.

Holger henriksson i Rödupp kan lämna det glädjande beskedet att han faktiskt kommer att kunna sälja jordgubbar redan till midsommar. Det blir inte några stora mängder så han kan inte garantera att alla som vill köpa kan få göra det.

Foto: Göran Ström

Norrbotten2018-06-21 12:27

I dag är det många som gör handlingen inför midsommar och den vara som det är strykande åtgång på är jordgubbar. Från södra Sverige kommer rapporter om att det extremt varma majvädret gjort att jordgubbarna mognade tidigt. Bärproducenterna planerar in att toppa produktionen lagom till midsommar, då 15 procent av alla säsongens "gubbar" säljs, men det sa bara pang så var de bär som skulle vara redo till midsommar mogna – 14 dagar för tidigt. Det har ställt till det i planeringen. Det kommer finnas jordgubbar men tillgången kommer vara begränsad.

– Alla kommer inte kunna äta svenska jordgubbar till midsommar. Så är det, säger trädgårdskonsulenten Magnus Engstedt till SVT nyheter.

Enligt SVT plockas det nu för fullt i vissa delar av mellansverige men det kommer inte räcka på långa vägar.

Hur ser det då ut i Norrbotten? Här har det också varit en bra maj och om bären i södra Sverige mognat för länge sedan så kanske det är dags att plocka redan nu?

Och jodå. Det finns färdiga norrbottensgubbar.

Holger Henriksson driver jordgubbsodlingen i Rödupp, Överkalix, och han kan så här dagen före ge beskedet att det kommer faktiskt finnas lite jordgubbar färdiga för försäljning hos honom. Han utlovar inga stora mängder men ändå – det finns.

Och det hör inte till vanligheterna.

– I morgon är det midsommar och i morgon har vi premiärplockning. Vi kommer att plocka och sälja till kunderna som kommer förbi. Det kanske kan bli en 50-100 liter, något sådant, säger Holger Henriksson.

Exakt hur mycket det blir vågar han inte säga och att ge några garantier att det finns kvar till den som kommer förbi vågar han inte utlova. Tar det slut så tar det slut.

Men det kommer mer – och det ganska snart.

Holger Henriksson tror att nästa vecka kommer det hända mycket på mognadsbiten och självplocket är inte långt borta.

Norrbottniska jordgubbar till midsommar, det är inte vanligt.

Holger Henriksson har odlat i 50 år, så han har lite att jämföra med.

– Jag har aldrig varit med om att vi haft så här mycket moget den här tiden. Vi har själva kanske kunnat plocka så att vi haft till midsommarmiddagen men nu blir det ju att dela på kakan, säger han.

Räknar ni med att sälja allt ni plockar?

– Oj, oj, oj. Inga problem. Vi törst inte lova att det finns kvar, det är det som är problemet. Jag hade gärna sett att man kunnat säga att det är full rulle men det blir begränsat.

Vid midsommar får vi norrbottningar, oftast, nöja oss med bär från södra Sverige men för en kräsen bärexpert som Holger Henriksson så är detta inget alternativ.

– Jag fattar inte att man kan äta de jordgubbarna. De smakar ju ingenting. Vi kör ju med samma sorter som dem men det är så stor skillnad på smaken, säger han.

Varma dagar och kalla nätter är optimalt för jordgubbarna. Det kyliga vädret gör att växten sötar upp sig för att inte frysa sönder och det går vidare till bären.

Har du själv hunnit smaka någon?

– Jo, det är klart att nog norpar man åt sig någon när man går förbi.

Hur smakade dem?

– Ja, de är bra i smak och är stora fina bär. Primörbären brukar vara enorma, det är bara konstatera.

Norrbottens Media har varit i kontakt med jordgubbsodlingarna i Mockträsk och i Sunderbyn men även om det också där ligger före normal mognadstid så är dessa "gubbar" ännu inte redo för att plockas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om