Därför väntade myndigheten med att skärpa reglerna

Under tisdagen hölls en digital presskonferens om coronasmittan i landet.

Sara Byfors, Folkhälsomyndigheten.

Sara Byfors, Folkhälsomyndigheten.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Norrbotten2020-11-10 19:24

Under tisdagen höll Folkhälsomyndigheten, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) samt Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) en digital presskonferens om coronavirusets spridning i Sverige

Flera svenska regioner, Norrbotten, Västerbotten, Kalmar och Blekinge, inför skärpta coronarestriktioner i dag efter ökad smittspridning.

Sara Byfors, enhetschef på Folkhälsomyndigheten, var en av de som deltog och svarade på frågor på presskonferensen.

Norrbottens smittskyddsläkare, Anders Nystedt, ville införa strikta restriktioner redan förra veckan. Vad hade effekten varit om de införts redan då?

– Det är helt omöjligt att säga men genom att göra som Nystedt gjorde så kanske man redan där får en liten skärpning i regionen och man får en liten tankeställare: "nu har vi en ökad smittspridning och jag kanske ska följa de råd och rekommendationer som finns". Det är inte så att vi börjar från ett nolläge utan vi har de nationella allmänna råden som handlar om att undvika större sociala sammanhang och arbeta hemma i den utsträckning som det går.

– När man går ut och säger att smittspridnnigen ökar och att man måste titta på att skärpa de lokala, allmänna råden så får alla en signal redan där. Och i dag fattades beslut, ett par dagar senare.

Om man fick signaler, varför tar man inte beslutet redan då?

– För att följa det ytterligare några dagar och se vart det tar vägen. Och hinna samla regionen bakom sig så det blir en bra process.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!