Då får du tillbaka på skatten – datumen att ha koll på

Skatteåterbäringen brukar landa på kontot runt påsk men i år kan du ha pengarna veckan innan. Här är alla viktiga datum för din inkomstdeklaration.

Den som deklarerar digitalt och inte gör några ändringar kan i år få skatteåterbäringen första veckan i april. Men det kan löna sig att göra avdrag, även om pengarna kommer senare.

Den som deklarerar digitalt och inte gör några ändringar kan i år få skatteåterbäringen första veckan i april. Men det kan löna sig att göra avdrag, även om pengarna kommer senare.

Foto: Anders Wiklund/TT

Norrbotten2022-02-21 09:05

Eftersom påsken ligger lite senare 2022 kommer återbäringen tidigast veckan innan påsk, alltså första veckan i april. Bästa sättet att få pengarna redan då är att ha en digital brevlåda.

Då får du din deklarationsblankett till mobilen eller datorn någongång mellan den 2-7 mars.

Skatteverkets e-tjänst för deklaration av inkomståret 2021 öppnar den 15 mars. Då kan du som har en e-legitimation logga in och deklarera digitalt även om du inte fått din pappersdeklaration än, alternativt ringa eller sms:a. Förra året deklarerade 6,7 miljoner personer digitalt, en ökning med 180 000 jämfört med 2020.

Sedan börjar pappersdeklarationen skickas ut till dig som inte har en digital brevlåda. Alla ska ha fått den blanketten senast den 15 april.

För att kunna få återbäring redan i april ska du ha godkänt deklarationen i Skatteverkets app eller e-tjänst innan midnatt den 30 mars. Har du då inte ändrat eller lagt till något får du pengarna tidigt, den 5-8 april.

Sista dagen att lämna in deklarationen är den 2 maj. Du ska lämna in en bilaga tillsammans med deklarationen om du är företagare eller om du har sålt din bostad eller värdepapper. Glöm inte att anmäla det bankkonto du vill få in återbäringen på.

Du som riskerar kvarskatt under 30 000 kronor måste senast den 3 maj göra en extra skatteinbetalning om du vill undvika kostnadsränta på 1,25 procent. Räntan börjar räknas från den 4 maj.

Missar du att betala in kvarskatten i tid åker du på en föreningsavgift på 1 250 kronor. Har du inom tre månader fortfarande inte lämnat in deklarationen får du betala ytterligare 1 250 kronor och dröjer du fem månader eller längre blir det 1 250 kronor till. Om du vet redan nu att du kommer få problem med att lämna in i tid går det att begära anstånd, om du har giltiga skäl och ansöker i tid.

Slutskattebeskedet skickas ut den 6 juni och skatteåterbäringen till dig som inte fått den i april betalas ut den 8-10 juni, det gäller oavsett om du deklarerat digitalt eller på papper. Har du ingen digital brevlåda kommer dock slutskattebeskedet med posten efter en till tre veckor.

Den 9-12 augusti skickas slutskattebesked ut till dig som fått anstånd och deklarerade senare än den 2 maj.

Eventuell kvarskatt ska betalas in senast den 14 november. Efter förfallodagen betalar du 16,25 procent i ränta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!