Lotta Gröning i Norberg: "Brandlukten gör mig stressad"

Medieprofilen och tidigare Luleåbon och krönikören Lotta Gröning befinner sig mitt i det brandhärjade Västmanland.– Jag känner brandröken nu. Det gör mig stressad och orolig, säger hon på mobiltelefon till Kuriren.

STOCKHOLM 2010-08-24
Journalisten och debattören Lotta Gröning.
Foto. Hasse Holmberg / SCANPIX Kod 96

STOCKHOLM 2010-08-24 Journalisten och debattören Lotta Gröning. Foto. Hasse Holmberg / SCANPIX Kod 96

Foto: Hasse Holmberg / TT

NORBERG2014-08-05 12:23

Lotta Gröning, tidigare krönikör i Kuriren, lämnade Luleå för nio år sedan för en hästgård i byn Olsbenning utanför Norberg. Branden är cirka en mil bort och i natt körde hon bort alla sina 22 hästar och hundar till en säkrare plats. Även dottern befinner sig på betryggande avstånd. Kvar är hon och hennes katter.

– Jag stannar så länge det går. Polisen har lovat att komma och knacka på om det blir nödvändigt med en evakuering.

Hon fattar sig kort eftersom strömmen gick klockan 02 i natt och batteriet är nästan slut i mobiltelefonen.

Katastrofberedskapen har varit allt igenom dålig, menar hon.

– Vi har ingen aning om vad som händer. Man får olika information vart man än vänder sig.

Ett tag gick ryktet att kyrkan hade brunnit ner, men det stämde inte. Det hon säkert vet är att räddningstjänsten inte har någon kontroll över elden.

Maj-Lis Koivisto som sommarjobbar i Mediehuset i Luleå är uppvuxen i Norberg och har sina åldriga föräldrar boende alldeles i närheten av branden.

– Det känns oroligt. Kommunledningen uppmanar ortsbefolkningen att lämna Norberg, men mina föräldrar har inte gjort det än. De vill stanna i sitt hem.

Maj-Lis Koivisto satt uppe halva natten för att hänga med i medierapporteringen och har även följt uppdateringarna på länsstyrelsens och kommunens hemsidor.

– Båda hemsidorna har kraschat och legat nere av och till på grund av hög belastning, så nu informerar Norbergs kommun via Facebook och lokalradion. Länsstyrelsen har varit väldigt sen i sin uppdatering och det känner jag mig kritisk till.

När pratade du med dina föräldrar sist?

– Jag har kontakt med dem via Facebook och nu vet jag att de i alla fall håller sig informerade om läget. Då känns det lite tryggare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om