Konjunkturen pekar uppåt i norr

Konjunkturen för norrbottnisk industri har vänt uppåt. Det framgår av Norrlandsfondens senaste barometer.

Uppåt. "Industrin i Norrbotten ser framför sig en svag förbättring av konjunkturen till våren", säger Lars-Olov Söderström, vd på Norrlandsfonden.

Uppåt. "Industrin i Norrbotten ser framför sig en svag förbättring av konjunkturen till våren", säger Lars-Olov Söderström, vd på Norrlandsfonden.

Foto: Andreas Wälitalo

NÄRINGSLIV2016-11-09 10:59

Konjunkturen vände kraftigt ned under hösten 2015 och befann sig då i ett svagt läge.

– Industrin i Norrbotten ser framför sig en svag förbättring av konjunkturen till våren. Produktion och orderingång väntas dock stanna kvar på samma nivå som i nuläget, säger Lars-Olov Söderström, VD Norrlandsfonden.

Trots att index stigit med tio enheter betraktas konjunkturen i Norrbotten som svagare än normalt. Den är dessutom den svagaste bland länen i Norrland.

Trenden har vänt i byggbranschen

Efter flera år av tillväxt skedde en inbromsning i den norrbottniska byggbranschen under förra året. Den senaste konjunkturbarometern visar att läget förbättrats och att orderstockarna vuxit under det senaste året.

Förra hösten befann sig handeln i högkonjunktur i länet. I år har trycket minskat, men fortfarande betecknas konjunkturläget som normalstarkt. Trots minskad försäljning är företagarna nöjda med lönsamheten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!