Yukos ett steg närmare konkurs
Yukos, tidigare Rysslands största oljeproducent, bör försättas i konkurs. Det fastslog på tisdagen en av domstol tillsatt Yukos-förvaltare enligt den ryska nyhetsbyrån Interfax.
Förvaltaren Eduard Rebgun sade till Yukos fordringsägare på ett möte i Moskva att företaget är insolvent eftersom dess skulder uppgår till 18,26 miljarder dollar, medan dess tillgångar bara är värda 17,72 miljarder dollar.
En domstol väntas nu officiellt slå fast att bolaget har gått i konkurs och fatta beslut om försäljning av dess tillgångar för att betala tillbaka pengarna till fordringsägarna.
För bara tre år sedan var Yukos Rysslands mest framgångsrika oljebolag och dess vd Michail Chodorkovskij landets rikaste man. Efter att Chodorkovskij utmanat Kreml politiskt sattes han och andra Yukos-ledare bakom galler, dömda för ekonomiska brott. Dessutom krävde staten enorma summor av Yukos för obetalda skatter, vilket ledde till att bolaget plockades i bitar. Chodorkovskij avtjänar nu ett åtta år långt fängelsestraff i Sibirien.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!