På torsdagen hölls häktningsförhandlingarna mot de två 27-åriga män som är misstänkta för det grova rånet i Slagnäs på söndagsmorgonen. En man tog sig då in i en sommarstuga som tillhör en 78-årig man och band honom med sladdar. Mannen blev också slagen i ansiktet med en luftpistol. Sedan tog rånaren nyckeln till mannens vapenskåp, men hur många vapen som försvann är inte klart.
– Vi har hittat ett vapen, men nyckeln är borta och vi har inte kunnat kontrollera vapenskåpet, säger kammaråklagare Ulrika Schönbeck.
Sex timmar senare grep polisen en 27-årig man från Malå och på måndagen greps en 27-årig man från Arvidsjaur.
Vid torsdagens häktningsförhandling så förnekade den 27-årige mannen från Malå all inblandning i rånet. Mannens advokat Göran Landmark säger till Norran:
– Han vidhåller sin berättelse, vid den här tidpunkten på söndagsmorgonen befann han sig i bostaden i Malå, han låg och sov.
Vid de första förhören med den 27-årige mannen från Arvidsjaur så förnekade även han all inblandning i rånet, men vid ett andra förhör i tisdags hade han ändrat sin berättelse. Att det var hans kompis som rånade mannen.
– Han erkänner att han varit delaktig i rånet, man bara före och efter. Han var aldrig inne i bostaden, säger hans advokat, Mattias Jaldeby.
Till Norran tillägger han:
– 27-åringen har inte haft något intresse av några vapen. Löftet om han hjälpte till vid rånet var att han skulle få ”betalt” i narkotika, tillägger Mattias Jaldeby.
Båda männen häktades. Åtal ska vara väckt den 18 augusti.