Ålder: 58 år.
Yrke: VD för Luleå Näringsliv.
Bor: Luleå.
Din första tanke om nomineringen?
– Det är överraskande, och glädjande. Det är hedrande. Det är en stad som jag verkligen brinner för att jobba för och att leva och bo i. Luleå ligger mig varmt om hjärtat. Att bli nominerad känns stort.
Din relation till Luleå?
– Eftersom jag jobbar med tillväxtfrågor har jag en passion för att det ska gå bra för Luleå.
Avslöja en okänd sida av dig själv.
– Jag skulle vilja lära mig att sjunga, eftersom jag är fullständigt omusikalisk. Det skulle vara en härlig känsla och en utmaning att se hur bra jag kan bli på att sjunga.
Vad gör du om tio år?
– Förhoppningsvis har jag hälsan i behåll. Kanske har jag fått fler barnbarn, vilket är en väldigt positiv förändring i livet. Jag tror att jag kommer att vara fortsätt engagerad i tillväxtfrågor. Jag kanske bor utomlands, i Spanien eller i Portugal.
Årets Luleåbo: Matz Engman
Matz Engman har skapat nya mötesplatser för stadens företagare och därmed bidragit till en vitalisering av näringslivet.
Foto:
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!