Under de senaste nätterna har polisen fått in ett flertal tips om att en grupp med ungdomar ska ha skjutit fyrverkeripjäser mot både människor och byggnader.
Under natten till i tisdags ryckte polisen ut och eftersökte tre till fem ungdomar, som enligt rapporterna ska ha varit mörkklädda och maskerade. Sökandet var dock fruktlöst. Och under natten till i onsdags åkte en patrull ut till Porsön två gånger om, efter att boende där vaknat av smällarna och ringt polisen. Tidigare i nyårshelgen, under natten till måndag, körde polisen hem ett antal minderåriga till föräldrarna, efter att de hade ertappats med fyrverkerier.
Kuriren frågade några Porsöbor om de har märkt av de nattliga raketskjutningarna.
– Det har varit riktigt rörigt här, säger Anthoni Turunen, med hänvisning till höstens oroligheter med bränder i bilar och soprum. Han har precis kommit tillbaka till Luleå inför tentaperioden och tillägger:
– Jag kommer från Göteborg och det är ju inte alls likadant som där.
Marcus Tynnhammar säger att hans barn vaknade av att det smällde natten till i onsdags.
– Jag vaknade själv också. Men överlag är det inte otryggt att bo här, det är ju småbarn som håller på. Men jag är rädd för att det blir värre när de här barnen växer upp.
Vid ett-tiden under natten till i måndags vaknade Ann Pettersson av att det smällde.
– Jag tyckte att det var konstigt, det var ju dagen efter nyårsafton. De senaste nätterna har det också smällt, men inte lika mycket.
Daniel och Ingegärd Innala har även de väckts av fyrverkerierna.
– Man är lite orolig, säger Ingegärd, och Daniel fyller i:
– Det har trappats upp under hösten och det här med bränderna är något nytt.
Sedan juli månad saknas den ljusramp som tidigare satt på långsidan av det hus i Porsö centrum som bland annat inrymmer en Icabutik. När klockan slår fem på eftermiddagen blir det därför beckmörkt på platsen och både butikens kunder och personal tycker att det är obehagligt.
Läs mer: Branschen vill stoppa sin raketförsäljning
Läs mer: Raketstopp gillas av hundägare