Huset hotas med rivning – nu tar han striden igen

Redan 2003 försökte Kenneth Awebro rädda Magasinsgatan 25.Nu, 16 år senare, ska han försöka igen.

Universitetsprofessorn Kenneth Awebro bodde i huset på 60-talet. Han motsätter sig starkt en rivning och vill att huset ska bevaras.

Universitetsprofessorn Kenneth Awebro bodde i huset på 60-talet. Han motsätter sig starkt en rivning och vill att huset ska bevaras.

Foto: Anders Appelgren

Luleå2019-02-18 05:00

Kenneth Awebro har en personlig koppling till den gamla träkåken på Magasinsgatan. Han bodde nämligen i huset på 60-talet. Hans pappa var disponent vid Asea som då hade verksamhet i fastigheten. I huset rymdes även en tjänstebostad. Kenneth Awebro har tidigare arbetat vid LTU och har en mängd publikationer bakom sig, bland annat om just denna fastighet där det en gång i tiden fanns en skidfabrik, Tornedalens skidfabrik. I dag är han professor vid Arctic University.

– Jag har tidigare begärt att det ska byggnadsminnesmärkas. Men jag vet inte hur det gick, jag tror det föll mellan några stolar. Jag fick aldrig något svar på det där, säger Kenneth Awebro som i dag är 69 år.

När han nu får höra att det börjar närma sig ett beslut och rivning kan bli verklighet väcks stridslusten igen.

– Jag kommer antagligen dra i detta med byggnadsminne en gång till. Jag tycker det här är alldeles fel. Vi har haft tillräckligt många rivningar i Luleå, säger Kenneth Awebro.

– Jag tycker att huset ska bevaras. Det är ett av få kvarvarande trähus i Luleå, nästan alla är rivna i den här rivningsvågen på 60-talet. Jag tror inte alls att det är i så dåligt skick, det är en enorm timmerkonstruktion. Men det är klart att om man låter huset stå tomt i ett par år så far det illa.

Att kostnaden för att fixa till huset ligger på närmare 40 miljoner kronor och rivning 3,9 miljoner är siffror han inte ger mycket för.

– Vi vet alla att om man vill riva något så gör man en sådan utredning som visar att renoveringskostnaderna blir höga. Nu är jag lite cynisk men man brukar få det resultatet när man gör en sådan utredning, säger Kenneth Awebro.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om