Klart: Fastigheterna som Lulebo erbjuder till försäljning

I dag får drygt 1 400 lägenhetsinnehavare i Lulebo besked om en förestående utförsäljning.24 Norrbottens sände direkt från presskonferensen, Kuriren samlar även det viktigaste i textflödet nedan.En längre text om försäljningen kommer under eftermiddagen.Ni hittar berörda fastigheter och de planer som Lulebo har på nybyggnationer och förtätningar nedan.

Foto:

Luleå2015-09-18 08:07

Klockan 11.00 i dag hålls en presskonferens där Lulebo presenterar sina planer.

– Vi kommer att ha meddelat alla så långt det är möjligt om detta, via vår Luleboapp och olika andra sätt att meddela. Det ska ha skett före presskonferensen berättar Lulebos tillförordnade VD Anna-Stina Nordmark Nilsson.

–Vi vill att hyresgästerna ska känna att de fått information och alla kanske vi inte kan nå men så många som möjligt, det tycker vi känns viktigt, säger Nordmark-Nilsson.

Vilka områden som kommer att omfattas av försäljningen vill inte Nordmark-Nilsson specificera.

– Det är flera områden som berörs, säger hon och hänvisar till den presentation som kommer att göras under förmiddagen.I den berättar också Lulebo om sina planer när det gäller renoveringar, ny och påbyggnationer exemplifierar VD. Hon säger att hon inte riktigt vet om det läggs fram helt nya objekt som inte kommunicerats ut om tidigare.

Kuriren bevakar förstås presskonferensen. Hur har du som berörd hyregäst fått information om en förestående försäljning?

I Lulebos nya ägardirektiv står att totalt 3 000 lägenheter ska säljas. Rikshemaffären handlar om 1 600 lägenheter. Återstår gör nu alltså de 1 400.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om