Vårdcentraler kan stängas

Ska vi stänga vårdcentraler? Frågan studeras av landstinget.

Vårdcentral. Privata vårdcentraler påverkar underlaget för landstingets vårdcentraler. Dessutom kan det bli en vårdcentral nära Bodenvägen i Luleå (bilden).

Vårdcentral. Privata vårdcentraler påverkar underlaget för landstingets vårdcentraler. Dessutom kan det bli en vårdcentral nära Bodenvägen i Luleå (bilden).

Foto:

Luleå2014-11-19 15:58

Landstingsrådet Kent Ögren har däremot inget svar.

– Vi har ingen fråga ännu, vi tittar på flöden, säger han.

Första veckan efter att Praktikertjänst öppnat i Luleå nyligen tappade landstinget 800 patienter säger han. Flykt handlar det inte om, det kan hända att effekten från Praktikertjänst inte blir så stor.

Det finns privata vårdgivare i fler kommuner i länet än i Luleå. Det finns samtidigt en rad kommuner där landstinget driver fler än en vårdcentral.

– Vi har sagt att vi ska ha vårdcentraler i alla kommuner i länet men effekten av privata vårdcentraler kan bli sådan att vi får svårt att behålla alla vårdcentraler i tätorter, vi kan behöva stänga någon. Vi har mer än en vårdcentral i Luleå, Piteå, Boden och Kalix och måste beakta rörelserna. Det kan till exempel vara så att Kalixbor som jobbar i Luleå skriver sig i en vårdcentral där, säger Kent Ögren.

Ovanpå det finns frågan om landstinget ska öppna en vårdcentral nära Bodenvägen i Luleå på en tomt där Galären planerar ett storbygge. Det skulle kunna ersätta vårdcentralerna Stadsviken och Mjölkudden.

– Sista ordet är inte sagt, säger Kent Ögren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om