Det kommer, som brukligt, att vara en hel del vägbyggen i Luleå även den här sommaren.
Redan den 22 maj kommer vägbygget efter Bensbyvägen att starta och man beräknar att vara färdig någon gång i oktober.
Det handlar främst om vägen från Kronanrondellen mot trafikplatsen nedanför Ormberget som ska byggas om. Det innebär att trafiken kommer ledas om via Lulsundets bostadsområde. Det ska gå att köra ner mot Björkskatan och Porsön för den som vill.
– Vi kommer dock göra förbättringar på bron som finns strax innan nedfarten till Björkskatan om man kommer från Bensbyn, men det ska inte påverka trafiken nämnvärt, säger Henrik Lövgren, projektledare på Mark och anläggning.
Trafiken kommer dock påverkas, precis som sommaren 2022.
– Vi kommer att leda om trafiken som vi gjorde när vi byggde om förra sträckan. Då fick vi leda in trafiken via Lulsundet, det kommer vi även att göra nu. Jag hoppas att folk förstår att vi måste göra de här förbättringarna, säger han.
Svartövägen kommer också att byggas om under sommaren och förstärkas på sträckan mellan Burströmska rondellen och Skurholmsrondellen. Anledningen till vägförbättringen är att förbereda inför kommande industrisatsningar då kommunen räknar med ökad trafikmängd under byggtiden.
– Vi förstärker upp så inte vägen kollapsar, säger Patrik Ruumensaari, ansvarig för gatudriften på kommunens stadsbyggnadsförvaltning.