Tortyr och krigsskador vanligt bland flyktingar

Sex av tio flyktingar har utsatts för tortyr. Och alla har krigsskador. - Det går att hjälpa alla men det kan ta lång tid, säger Gunny Bertilsson som är chef för Röda korsets behandlingscenter för krigs- och tortyrskadade i Skellefteå.

KAN HJÄLPA ALLA. "Många flyktingar och asylsökande har utsatts för tortyr och alla har krigsskador. Med hjälp av terapi kan de få hjälp, säger Röda korsets Gunny Bertilsson.Foto: PETRA ISAKSSON

KAN HJÄLPA ALLA. "Många flyktingar och asylsökande har utsatts för tortyr och alla har krigsskador. Med hjälp av terapi kan de få hjälp, säger Röda korsets Gunny Bertilsson.Foto: PETRA ISAKSSON

Foto: Petra Isaksson

LULEÅ2008-11-15 06:00
Det finns 7.000 flyktingar och 3.000 asylsökande i Norrbotten och Västerbotten. De flesta av dem har utsatts för tortyr och alla har någon form av krigsskador. På Röda korsets behandlingscenter för krigs- och tortyrskador försöker man hjälpa människor tillbaka till normala liv, att de ska klara vardagen trots det de varit med om.Gunny Bertilsson berättar om möten med människor som varit med om fasansfull tortyr. Till de mindre (!) otäcka hör historien om mannen som tvingades leva i en jordhåla i en månad. Något som kallades mat skickades ned till honom en gång om dagen. En annan man hängdes upp i ena benet. Efter fem timmar svimmade han. Då lyftes han ned.Han fick permanenta skador i benet och har svårt att gå.-  Vid den första kontakten är det få som berättar om det de varit med om. Men när vi byggt upp ett förtroende börjar de tala om den tortyr som de varit utsatt för. Bertilsson säger att berättelsen blir en del i läkeprocessen, den blir som en slags mental rening. -  Personer som varit utsatt för tortyr eller har krigsskador har ofta svårt att kontrollera sitt humör. Minsta konflikt kan utlösa raseriutbrott. Terapin handlar om att stärka personens jag, att få honom eller henne att få kontroll över sig själv. På behandlingscentret finns inte bara psykoterapeuter utan också en sjukgymnast. Hennes specialitet är att lösa upp knutar, magont och annan värk som orsakas av den psykiska press som tortyr medfört.För att nå behövande har Röda korsets behandlingscenter mottagningsverksamhet i Luleå med jämna mellanrum. Verksamheten i Skellefteå finansieras bland annat med hjälp av Västerbottens läns landsting som betalar en miljon kronor om året. -  Landstinget i Norrbotten borde också ge oss pengar eftersom vi hjälper och behandlar flyktingar och asylsökande som bor i Norrbotten, säger Gunny Bertilsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om