Toppen tände Luleå

Sveriges bästa lag på besök. Då tände Luleå Hockey till på alla cylindrar.- Jag tycker vi vann rättvist, konstaterade Luleåcoachen Roger Kyrö efter segern med 5-3 mot HV 71.

5-3 via Cam Abbott (24) är ett faktum precis som Luleås seger mot HV71.

5-3 via Cam Abbott (24) är ett faktum precis som Luleås seger mot HV71.

Foto: Foto: Roland S Lundström

Luleå2009-11-10 21:52

Landslagsupppehållet har betytt olika uppladdning för HV 71 och Luleå Hockey. HV har haft en massa spelare borta på landslagsuppdrag och i Luleå har tränarna fått pussla dag för dag eftersom sjukdomar grasserat i truppen.

- Vi har knappt haft ett lag på isen men det har varit ett jäkla go på varje träning ändå. Sedan i söndags har det varit grym fart och den tog vi med oss ut i kväll. Vi inledde med en fantastisk energi i varje byte, konstaterade en nöjd Kyrö sedan hans lag malt ner HV i en inteniv och tuff match.

Luleå inledde, precis som Kyrö sa, med hög intensitet och HV hade svårt att samla ihop sitt spel. Om Luleås ledningsmål var logiskt kom HV:s kvittering desto mer oväntat. Luleå borde haft ledningen både efter period ett - och två. Men inte.

- Vi var glada att vi hade oavgjort efter två perioder med tanke på hur det såg ut där ute. Sedan gav vi oss själva chansen att vinna men våra sista 10 minuter var en katastrof. Vi ger Luleå segern när vi går bort oss på trean, fyran och femmen, summerade HV-coachen Tomas Ljungberg som bara tryckte på hur taskigt hans eget lag uppträtt - motståndet kommenterade han aldrig.

Roger Kyrö vart desto nöjdare vilket inte är svårt att förstå. Luleå gör en tung match rakt igenom, med hög intesnsitet och stenhårt jobb. Det skapades också mycket chanser men Kyrö var inte sen att påpeka att det handlar om små marginaler i den här sporten.

- Vi viker oss inte efter deras 3-2 som kändes... konstigt nä det kom. Vi bara gasade på och kan kvittera. Men visst var det bra för oss att 4-3 kom så snabbt, sade han.

Beröm till Modig i kassen men Kyrö passade också på att lyfta fram Martin Chabadas fina match. Inte bara för det eleganta kvitteringsmålet utan också för hans hårda jobb tillsammans med Anders Burström i box-play.

- Kanonmatch av Chabada. Han dödade av landets bästa power-play, menade Kyrö.

Abbottbröderna skapade massor och Jonathan Hedström kommer allt närmare det där första målet.

- Vi vann rättvist, menade Kyrö.

Det är bara att hålla med.   

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om