Tipsen strömmar in till Kvinnojouren

Kvinnojouren Iris i Luleå känner till att det pågår prostitution i Luleå. Alla tips de får vidarebefordras till polisen.

Luleå2009-02-07 06:00
Däremot är man från Kvinnojourens sida inte säker på vad som händer med tipsen sedan man lämnat över dem.- Jag vet inte om det är en prioriterad fråga hos polisen, säger Mildred Hedberg. Kvinnojouren har träffat hjälpsökande kvinnor som blivit sålda. Däremot har man inte någon erfarenhet av kvinnor som i dagsläget befinner sig i prostitution, de har inte sökt sig till Kvinnojouren. Grannar och restauranger
Tips strömmar in till Mildred Hedberg och kollegorna på Kvinnojouren. - Det kan vara grannar som ringer och tipsar om något som händer i deras trappuppgång. Sedan har restauranger hört av sig och tipsat om att det kan finnas personer som förmedlar kontakt med prosituterade i lokalen, berättar Hedberg. Kuriren berättar om intervjun med Sara. - Hon lever egetnligen i misär, det ska inte vara så att man ska behöva dryga ut sin kassa med att sälja sin kropp. Hon gör ingen kriminell handling men utsätter sig för fara, säger Mildred Hedberg. Kvinnojouren har inget problem med lagstiftningen - det vill säga att det är lagligt att sälja sex, men inte köpa. - Däremot tycker jag att man ska förstärka den som man gjort i Norge. Då innefattar den även män som åker utomlands för att köpa sex, säger Mildred Hedberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om