Tillåtet bygga närmare strand

Miljödepartementet föreslår att strandskyddet ska luckras upp. Kommunerna ska få besluta om dispenser medan länsstyrelsen blir tillsynsmyndighet. - Äntligen får kommunerna möjligheter att erbjuda attraktiva boendemiljöer med närhet till vatten, säger Stefan Tornberg (c).

LUCKRAS UPP. Bestämmelserna för att bygga vid stränder blir lite mildare framöver.

LUCKRAS UPP. Bestämmelserna för att bygga vid stränder blir lite mildare framöver.

Foto: Roland S Lundström

LULEÅ2008-03-11 01:45

Nu kommer ett förslag om ändrade bestämmelser för strandskydd. Frågan har diskuterats länge och förespråkarna har bland annat hävdat att om man fick bygga mer strandnära skulle det gagna glesbygdskommuner i Norrbotten, som då kunde locka med ännu mer naturskönt boende.Förslaget från miljödepartementet - "Stranden - en värdefull miljö", ska nu på remiss för att till hösten utmynna i en proposition och ett nytt regelverk från årsskiftet.Mer kommunbestämmande
Tanken är att kommunerna ska få ett ökat inflytande i besluten att ge dispens från de generella reglerna där 100 meter är det avstånd som gäller i dag. När det gäller skyddade områden som till exempel naturreservat, nationalparker och Natura 2000-områden ska dock länsstyrelserna fortfarande ha kvar beslutsrätten. I Norrbotten finns många stora reservatsområden och bland andra är både Torne och Kalix älvar klassade som Natura 2000 områden. Här ska alltså fortsatt länsstyrelsen fatta beslut. Och de ska också ta över Naturvårdsverkets roll att överklaga dispensbeslut som kommunerna fattar.Förändringarna görs för att få lättnader i strandskyddet i områden där tillgången till orörda stränder är god och exploateringstrycket lågt. Samtidigt stärks strandskyddet där stränderna redan har exploaterats i hög grad. En anpassning till att förhållandena skiljer sig över landet helt enkelt.Förslaget välkomnas av riksdagsledamoten Stefan Tornberg (c).- Nu får äntligen Norrbottens kommuner bättre möjligheter att kunna erbjuda attraktiva boendemiljöer med närhet både till stränder och vatten. Det finns kommuner i Norrbotten där det går tre sjöar på varje invånare och där det är milslånga stränder utmed sjöar och vattendrag. Det finns goda möjligheter att skapa attraktiva boendemiljöer utan att våldföra sig på naturen, säger Tornberg.Lockar nya invånare
Han, liksom moderaten Krister Hammarbergh, menar att den nya strandskyddslagen kommer att få en stark regionalpolitisk betydelse och ge många kommuner chansen att locka till sig nya invånare.Krister Hammarbergh är medveten om att Naturskyddsföreningen inte är för förslaget, men hoppas att oppositionen är det.- Hoppas att länets socialdemokrater ser värdet av det här för länets utveckling. I kommuner som Överkalix, Arvidsjaur med flera finns en stor irritation över att dagens regelverk hindrar utvecklingen i kommunen, säger Hammarbergh.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om