Superlördag på is

På lördagen samlas Luleåborna i Södra hamn för en repris av fjolårets "Luleå on ice". I år är programmet fullspäckat med arrangemang för allt från extremsportaren till korvgrillaren.

Förra årets upplaga av Luleå on ice bjöd bland annat på konståkningsuppvisning.

Förra årets upplaga av Luleå on ice bjöd bland annat på konståkningsuppvisning.

Foto: Arkiv

Luleå2017-03-01 05:00

Förra årets familjedag Luleå on ice lockade mängder av människor till Södra hamn och i år har kommunen valt att utöka programmet. Evenemanget är kostnadsfritt att besöka och flera av parkeringshusen bjuder på parkeringen.

– Vi vet inte hur många som kom förra året – det är svårt att säga utan att ha någon sorts räkning under en dag då många kommer och går – men jag tror att det var säkert fem tusen i alla fall, säger Leif Renholm som är projektledare på Luleå kommun.

I år hoppas man locka ännu fler till familjefesten på isen, och utbudet av aktiviteter är större än någonsin.

Nytt för i år är tävlingen Luleå ishinderbanelopp, en 6 km lång hinderbana på is och snö med tävlingsklasser för dam, herr och lag. För de lite mindre idrottarna finns en 1 km lång hinderbana med anmälan på plats. För barnen finns inget krav på dubbade skor.

Andra adrenalinhöjande aktiviteter som erbjuds under dagen är cykling med långfärdsskridskokälke med Norrbottens handikappidrottsförbund, fatbikes, hundspannsåkning där barn under 12 år åker gratis och Yukigassen – en lagturnering i snöbollskrig – eller varför inte testa på att klättra på Luleå energis elstolpe med stolpskor?

– Hundspannet var populärt förra året och där blev det jättelånga köer. Så i år kör vi med två hundspann så att alla barn ska få åka, säger Renholm.

Den som föredrar ett lite lugnare tempo kan vandra runt bland mängder av företagstält, där Luleås näringar visar upp sina verksamheter. Restauranger och caféer kommer att sälja mat och fika, och möjligheten att nyttja grillplatser finns om man föredrar att ta med egen mat.

För barnen kommer snöborgen att vara öppen som vanligt, Sportoteket finns på plats för att långa ut idrottsutrustning och Luleå hockey kommer att hålla sin hockeyturnering Winter classic för barn.

Pimpeltävlingen Lulenappet, som arrangeras av Sportfiskeklubben i Luleå, kommer samma dag att gå av stapeln på isen kring Södra hamn och Gråsjälören. På den lilla ön kommer Lions som vanligt att sälja mat och fika för promenadsugna.

– Vi har försökt satsa ännu mer på att få företag och föreningar att komma och sälja mat. Det behövs för besökarna, plus att det är ett bra sätt för föreningarna att få in lite extra pengar till sina verksamheter, säger Renholm.

Lördagens väderprognos utlovar klart och soligt väder, samt sex minusgrader.

– Det är precis så bra som vi behöver. Huvudsaken är i alla fall att det inte blåser för mycket, säger Renholm.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om