Försäsongens första match som gällde något. Då steppade Luleå Hockey upp väsentligt.
Med derbybesvikelse i ryggen klev Luleå in i den första European Trophy-matchen för säsongen mot tjeckiska HC Mountfield.
Det började på bästa sätt för hemmalaget. Efter inte ens två minuter hade man tagit ledningen.
Målskytt var Cam Abbott som gjorde efterlängtad comeback i Coop arena efter en lång tids frånvaro på grund av hjärnskakning. Han assisterades av tvillingbrodern och nyutsedda lagkaptenen Chris.
Första perioden fortsatte i övertygande stil för hemmalaget och Toni Koivisto utökade ledningen. Men trots den överlägsna perioden skulle gästerna lyckas peta in en reducering på allra grymmaste vis. Rastislav Dej kom fri i numerärt underläge och överlistade Johan Gustafsson i Luleåmålet.
Abbottbröderna var mycket övertygande tillsammans med Anton Hedman och ytterligare ett mål skulle falla från Cams klubba. Men gästerna ökade några snäpp och bjöd upp till kamp i de två sista perioderna.
Det skulle dock visa sig att Luleå var det starkare laget och man vann till slut med 5-2 efter att Niklas Olausson och Karl Fabricius petat in varsin puck.
I den andra perioden fick Linus Persson utgå efter att ha blivit knätacklad. Nyförvärvet vred sig i svåra smärtor och fick hjälpas av isen och in i omklädningsrummet. Det är oklart hur allvarligt skadad han är.
Nu fortsätter Europaäventyret för Luleå som på söndag tar emot regerande European Trophy-mästarna Red Bull Salzburg i Coop arena.