Starkt engagemang mot Nato i Norrland

– Vi är förorternas förort, världens vackraste ghetto.

Konsert för fred på Lillan. Jokkmokks världsorkester

Konsert för fred på Lillan. Jokkmokks världsorkester

Foto: Pär Bäckström

LULEÅ2015-05-31 15:22

Mimie Märaks rasande antiexploateringspoesi var bara en av akterna under Konsert för fred, ett arrangemang av Kvinnor för fred, Folkkampanjen mot kärnkraft och kärnvapen, och Nordansmak. Arrangemanget tog plats i Lillan och lyckades fylla lokalen.

Medarrangören My Leffler berättar om varför konserten sker just den här dagen.

– Det är för att ACE tar helg just nu. Men om det blir krig på riktigt blir det aldrig något uppehåll.

– Många tror att det här endast handlar om ACE men det är bara en del av det. Främst handlar det om att Sverige har skrivit under på att vara värdland för Nato. Det innebär att Nato potentiellt skulle kunna ha kärnvapen här, något Nato-landet Norge har inskrivet i sitt avtal att de ska slippa, berättar hon.

Stina Oscarsson, krönikör, regissör och debattör, är konferencier.

– Det här är en manifestation för fred och en slags samling mot militäriseringen med de uttryck som är våra, det vill säga konsten, berättar hon.

Mimie Märak talar bland annat om Beowulf Minings, företaget som vill driva gruva i Kallak utanför Jokkmokk, vd Clive Sinclair-Poultons uttalande när han på en gruvkonferens i Stockholm fick frågan om vad lokalbefolkningen tyckte om planerna på en gruva.

– Vilken lokalbefolkning? svarade han och visade upp en bild på ett kalhygge.

– Omvärlden ser Norrland som tomt på folk och rikt på skatter, säger Mimie.

– Att man lägger en högljudd flygövning mitt under en kritisk tid för renskötseln är bara ännu ett resultat av rasismen mot oss samer

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om