Sommarstiltje för Kallax Cargo

Fraktflyget till Asien via Kallax cargo ligger nere fyra månader. Först i oktober är det dags igen.

HÖGTFLYGANDE PLANER. När det första fraktplanet från Korean Air cargo landade sades att planerna var två eller till och med tre fiskfrakter per vecka men nu har det inte landat några plan alls på flera månader.

HÖGTFLYGANDE PLANER. När det första fraktplanet från Korean Air cargo landade sades att planerna var två eller till och med tre fiskfrakter per vecka men nu har det inte landat några plan alls på flera månader.

Foto: Andreas Wälitalo

Luleå2010-08-24 06:00
När Korean air cargo inledde veckovisa transporter från Luleå med norska fiskprodukter till Asien var det ett genombrott.I dagsläget ter sig den dåtida förhoppningen om två fraktflyg per vecka avlägsen.- Det är målet men vi behöver först en säker avgång per vecka, säger Kallax cargos vd Lars Karbin.Stopp
Upplägget ända från start har varit ett plan som går på Seoul-Frankfurt-Luleå-Seoul. En viss volym kan lastas i Frankfurt och i Luleå lastas lax, krabba med flera varor.Förra sommaren stod trafiken stilla några veckor.I år har flyget inte trafikerat Luleå sedan tidig sommar. Det finns flera skäl, enligt Lars Karbin. Ett är att godset tar annan väg, exempelvis bilfrakter från Norge följt av flyg via Helsingfors och Frankfurt. Ett annat skäl uppges vara att verksamheten i Nordnorge alltjämt är under uppbyggnad och ibland finns inte fisk med rätt storlek för export till Asien.Börjar om
Kallax cargos styrka påverkas av förhållandena. Lars Karbin uppger emellertid att det tecknats ett avtal om att trafiken återupptas i början av oktober, en gång i veckan. Alltjämt är det Korean air cargo som kommer med plan.Transporterna med norska fiskprodukter är nummer ett men andra upplägg finns.- Vi jobbar med att få returfrakt in till Luleå. Då från Kina, säger Lars Karbin.I början av det här året besökte en delegation från norra Sverige Nanjing i Kina för sonderingar kring samarbete. Som del i överläggningarna fanns en arbetsplan för frakter av fiskvaror via Luleå och andra varor i retur.Kalottspedition, från Finland, har gått ur som ägare i Kallax cargo. Rolf Kuula, vd i Kalottspedition, uppger att företaget vill koncentrera sig på andra uppdrag.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om