– Det känns bittert när vi gjort 2–1 och hade bra kontroll på matchen, suckar backen Johan Ejdepalm som gjorde sin bästa match men drabbades av en omdiskuterad utvisning tre och en halv minut från slut som bäddade för Modos kvittering till 2–2.
Den utvisningen förstod varken Luleå Hockeys tränare Roger Kyrö eller Ejdepalm själv.
Tränare Kyrö var så arg på domaren Sören Persson att han skakade på presskonferensen.
– Ett horribelt domslut. Jag fattar ingen, fräste Kyrö som ansåg att han släppt liknande händelser tidigare i matchen.
Ejdepalm kritisk
Johan Ejdepalm själv var lika oförstående.
– Han dömde på charging, men det var minst av allt någon charging. Jag känner inte att jag gjorde något fel, säger Ejdepalm i kabyssen efteråt.
När Ejdepalm halvminuten senare fick sällskap av Pekka Saravo i utvisningsbåset efter en holding så var det förstås bäddat för Modo-kvittering.
Den fixade också Modos bästa spelare Andreas ”Salle” Salomonsson efter 18 minuter och en match som såg ut att gå mot en viktig seger för Luleå Hockey gav till slut bara en poäng.
Till råga på eländet tog också Modo bonuspoängen fram till 3–2 i spel tre mot fyra...! Luleå blev stillastående i egen zon och efter hårt tryck från Modo, trots det numerära underläget, kunde Hans Jonsson efter Andreas Salomons smörpasssmälla upp en riktig pärla i Gusten Törnqvists bortre kryss. Otagbart, men fruktansvärt onödigt, och naturligtvis borde Luleå ha kunnat göra något bättre när de fick chansen till power play i sudden.
– Tråkigt att vi inte kunde hålla emot i ordinarie speltid och att vi fick så mycket utvisningar mot trots att vi snackat så mycket om att försöka undvika dem, ansåg Johan Ejdepalm som inte riktigt kunde glädjas åt bästa match i Luleå-tröjan.
– Det är lite svårt en sån här gång, sa han snett leede, men erkände i nästa andetag att han utvecklats mycket som spelare sedan han kom till Luleå.
Agerade följdsamt
Helt klart är Ejdepalm en mycket lyckad värvning denna säsong. Nu agerade han följdsamt och moget och svarade för en rad säkra brytningar och fina uppspel.
Utvisningarna på slutet kunde inte heller lagkaptenen Anders ”Burra” Burström släppa, och därför åkte han dirrekt efter sudden-avgörandet och snackade med domaren.
– Jag var frustrerad och undrade varför han inte var mera konsekvent i sina bedömningar, berättar ”Burra”.
Vad fick du för svar?
– Att vi har olika åsikter, och visst måste vi också se oss själva i spegeln och inte dra på oss utvisningar. Men det som hände på slutet kändes inte rätt.
Nu ligger laget illa till, vad ska ni göra?
– Bara att jobba vidare. Det hade varit värre om vi spelar dåligt. Det gjorde vi inte i den här matchen. Men vi måste röra oss snabbare och bli effektivare i power play till matchen mot Södertälje på lördag, slutar Luleåkaptenen.
Snöpligt fall, Luleå
Luleå Hockey hade svenska mästarna Modo i den berömda säcken.Men glömde att knyta till.Och än en gång kom utvisningar att spela en avgörande roll i matchen.Modos segersiffror skrevs till 3–2 efter 2–2 i full tid.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!