Bara under det senast året har ett tiotal personer lagförts i Norrbotten för grova smugglingsbrott. Bakom samtliga av dessa ärenden ligger tullens personal.
– Det vi ser nu är ett resultat av att vi 2009 började igen att jobba med brottsbekämpning, säger Olle Karlsson, operativ chef för Tullverket i Norrland.
Framgångsvågen började med att tullen sprängde en narkotikaliga med bas i norska Narvik, som under 2012 och 2013 smugglat stora mängder narkotika till Norge via Norrbotten.
Hösten 2012 fann tullens personal en väska full med cannabis på ett tåg i Köpenhamn. Fyndet innebar i förlängningen att en kvinna och en man från Luleå kunde kopplas till grova narkotikabrott.
Det fortsatte sedan med att en sammanslutning som beställt stora mängder narkotika till adresser i Haparandaområdet under förra året sprängdes.
Tre fall som har renderat långa fängelsestraff.
Olle Karlsson tror att framgångarna till stor del kan tillskrivas ett gått samarbete med polis och andra myndigheter.
– Mycket av det vi gör är frukten av ett bra samarbete. I alla de flöden som vi kan tänkas hitta både narkotika och annat som inte ska komma in i landet, där är vi och jobbar. Det är en del av vår framgång.
På fredagen häktades två män från Luleå, 27 och 29 år gamla, misstänkta för att ha smugglat stora mängder anabola steroider. Samma beslut togs av Luleå tingsrätt gällande en 32-årig kvinna och 30-årig man. De misstänks för smuggling av amfetamin och anabola steroider.
Två brottsutredningar som tullen ligger bakom.