Slut på bilköer i stan
Väntan - och förhoppningsvis även trafikköerna - är nu över.Redan i dag kan du köra bil på Smedjegatan.- Allt är som det var innan ombyggnaderna, säger Luleå kommuns gatuchef Göran Gabrielsson.
Där har man haft problem tidigare.
- Vi har bett polisen hålla skarpare kontroll på just den gatan och den korsningen med tanke på att vi har haft problem där, säger Gabrielsson.
Under gårdagen gick Göran Gabrielsson på en besiktningsrunda tillsammans med representanter från kommunen, entreprenörerna samt en utomstående besiktningsman.
- Det finns en del punkter som är ogjorda men i stora drag ser det bra ut. Vi har ju till exempel fått i gång pumpanläggningen som ser till att fontänerna i rondellen fungerar. Man kan säga att det mesta nu handlar om sidoarbeten, säger han.
När Kuriren besökte besiktningen höll man som bäst på att måla gatulinjer, något som bara är provisoriskt.
- Vi har fyra centimeter beläggning kvar att lägga på Smedjegatan. Vi vet av erfarenhet att vägbanan tenderar att sätta sig lite och då är det bättre att ta det sista efter vintern, säger Göran Gabrielsson och fortsätter:
Skjuter upp trappan
- Det finns nu bara en stor sak som vi skjuter framför oss nu och det är den trappa som ska byggas till kajen nedanför Kulturens hus. Det har varit en del sättningar i utfyllnaden och därför har vi kommit överens att vänta med trappan till efter vintern.
Förhoppningsvis kan nu trafikanterna i Luleå andas ut och slippa en del av de köer som varit under ombyggnationen och glädjas åt att det nästa sommar inte blir några större vägprojekt i centrala stan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!