Skräpigt vid Renhållningen
Skräpigt på Luleå Renhållnings pappersinsamling, klagar personer som störs av omkringflygande papper och skräpiga omgivningar kring företaget.
SKRÄPIGT. Det är skräpigt utanför Luleå renhållnings verksamhet på Storheden. "Vi ska storstäda", lovar vd Jan Lundberg.
Foto: Roland S Lundström
- Vi städar då alltid långt utanför våra egna gränser, säger Lundberg. Att det tar ett tag på våren innan man storstädar beror på att man vill att all snö ska ha hunnit försvinna.- Skräp som ramlat på sidan under vintern kommer ju fram när det töar, säger Lundberg som också förklarar att man även veckostädar och försöker hålla efter.- Klart att man alltid kan bli bättre på att hålla undan. Vi höjde till och med staketet runt oss i fjol men det hjälper inte ändå, förklarar Jan Lundberg som ändå tycker man gör så gott man kan.Kurirens webbreporter Håkan Stridblom besökte området och fick en kommentar av en av Renhållningens grannar, Cramo Norrbotten.Anders Nyström, distriktschef för företaget säger:- Givetvis upplever vi det som ett problem då det stundtals är väldigt mycket skräp. Dom har folk ute
ibland som plockar, men det räcker inte, för på bara några dagar så ser det likadant ut igen. Våra kunder påpekar
ibland hur det ser ut vid vår firma, förklarar Anders Nyström.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!