Det var en stor skara människor som hade samlats framför Gula paviljongen på Storgatan för att demonstrera mot skolnedläggningar. I våras var det drygt 2000 personer som deltog och denna gång var det minst lika många om inte något fler.
Eftersom politiken inte har ändrat riktning så kände man sig manad att genomför ytterligare en demonstration uppger Pontus Johansson från HKSLOL.
– Nu är det mycket fokus på sörbyarna och de som fortfarande kan påverka politiken att inte fatta beslut. Det är det vi vill påverka just nu och även i solidaritet med alla som har stängt och man kanske kan få politiken att tänka om totalt sett, säger Pontus Johansson.
De vill att kommunen tar fram en ny utvecklingsplan.
– Som har fokus på barnens bästa och som lyssnar till pedagoger och föräldrar. Och som även tar landsbygds- och klimatperspektivet i beaktning.
Trots att man redan fått tillräckligt många namnunderskrifter för att få till stånd en folkomröstning kommer insamlingen att pågå till den 11 oktober och sedan kommer man att lämna över dessa till kommunen.
– Fortfarande har de möjlighet att backa så vi slipper betala de fyra miljonerna som folkomröstningen kostar om de sätter sig ned och gör ett omtag, säger Pontus Johansson.
Bland de många demonstranterna fanns Annelie och Johan Lyckestig från Ersnäs.
– Vi vill visa vårt missnöje mot det här och det har vi försökt göra på många sätt och det här är ett av sätten. Det här är en stor chans när det samlas mycket folk, säger Annelie Lyckestig.
– Under så lång tid har det varit så att ingen vill lyssna på oss och prata med oss så man får försöka på alla möjliga sätt visa att vi finns att vi är människor och inte bara siffror i kalkylerna, säger Johan Lyckestig.
Paret uppger att de hoppas att politikerna ska se att det finns andra möjligheter än den vägen som de nu valt.
– Det har liksom kört huvudet i sanden och lyssnar inte på någon annan. Även om det presenteras andra kalkyler med andra möjligheter så vägrar de att lyssna på dem, säger Johan Lyckestig.
Känner ni att ni har möjlighet att påverka?
– Det har varit svårt i och med att de inte vill dyka upp på mötena. De vill inte ha dialog så det är därför också man blir så frustrerad, säger Annelie Lyckestig
– Samtidigt visar oppositionspartierna att de är på tårna. Så vi hoppas, om inte nu under denna mandatperiod, att det får ett riktigt slag på fingrarna om tre år, säger Johan Lyckestig.