Schack gjorde älgarna matt

Strax efter klockan nio på förmiddagen hörs ett skott. En stund senare knastrar det till på radion och Jörgen Enström levererar ett brett leende.

PÅ SPÅRET. Schack och hundföraren Jörgen Enström jagade tillsammans i Rutvik på måndagen.

PÅ SPÅRET. Schack och hundföraren Jörgen Enström jagade tillsammans i Rutvik på måndagen.

Foto: Andreas Wälitalo

Luleå2009-09-08 06:00
Redan i fredags samlades stora delar av Rutviks jaktlag i en stuga hos en av jägarna. Där har man också tillbringat helgen och bland annat njutit av punsch och ärtsoppa.En av många traditioner under älgjakten.- För mig är det sociala den viktigaste biten av älgjakten och det som gör de här veckorna så roliga, säger hundföraren Jörgen Enström.Strax efter klockan fem satt alla passkyttar på plats och han kunde släppa sin karelska björnhund Schack.Det blev också upptag men älgarna gick snabbt undan och när Jörgen Enström kollade på hundpejlen befann sig Schack i Sunderbyn.Två tjurar dyker upp
När han kom tillbaka hade klockan närmat sig åtta och hundföraren bestämde sig för att gå till en plats där det skulle vara älggaranti.- Vi har sett en fjolårskalv här hela hösten. Få se om han står kvar, sa Enström.Tio minuter senare knakar det framför honom och geväret läggs upp mot axeln.Plötsligt kommer två tjurar löpandes men försvinner lika snabbt som de dök upp. Enström springer efter för att försöka att driva ut dem mot hygget där Robert Gustavsson sitter och ropar samtidigt på radion:"Är du med Gustavsson nu kommer de ut på hygget".Men inget skott kommer.- Varför sköt han inte? undrar hundföraren.Snabbt kommer svaret - Enströms kommunikationsradio är avslagen.- Det är ju typiskt att den ska krångla nu, säger han och levererar en förbannelse över radion.Men jägarna låter sig inte nedslås över det även om Enström konstaterar att den ena älgtjuren var "riktigt grann". Jaktdagen är långt ifrån slut.Knappt 20 minuter senare har Schack ståndskall 270 meter från Enström men under tiden som han är på väg fram tystnar hunden. I stället hörs ett skott ännu längre in på markerna.En lugn Staffan Vikberg berättar sedan för de övriga i jaktlaget att älgen ligger vid tornet.De fyra orden sätter i gång en stor process där Emil Öqvist beordras att hämta fyrhjulingen och jaktkamraterna Bert Ove Johansson, Robert Gustavsson och Jörgen Enström ska hjälpa Vikberg att ta reda på älgen som visar sig vara en kviga.- Jag hörde henne aldrig utan plötsligt dök hon bara upp med hela bredsidan mot tornet. Hon föll direkt efter första skottet, säger skytten Staffan Vikberg.Jättechans
När Robert Gustavsson kommer upp till passet övergår diskussionen till hans jättechans.- Vad har du för radio egentligen, säger Gustavsson till hundföraren som förklarar att ett av batterierna brukar strula för honom.- Jag satt ju och tittade mot hållet där det knakade och såg dem inte förrän det var försent, säger Gustavsson och fortsätter att gräma sig. - Det var minst 15 pinnar på den första. Ett sådant läge får man inte igen.- Nja, inte riktigt 15, kanske tolv, tröstar Enström lite hånfullt och avslutar sedan.- Vi får leta upp dem på eftermiddagen åt dig.Sedan bär det av till slakteriet för att ta reda på den första älgen under årets jakt.Också det en tradition.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om