FarreTorabi har lagt ut Hertsökiosken till försäljning gång på gång i över ett års tid. Men ännu har han inte fått något napp och tiden går, snart är det försent.
– Vi har bestämt oss för att vi kör till slutet av året, sedan lägger vi ner, säger han.
Han driver kiosken och spelbutiken i Hertsö centrum tillsammans med sonen PedramTorabi. Nu har orken tagit slut.
– Vi har blivit utbrända helt enkelt, vi orkar inte mer.
Hertsökiosken har de haft i nio år, innan dess hade FarreTorabi en kiosk och livsmedelsbutik i sju år.
– Under alla dessa år har jag som mest haft två veckors semester i rad. Både kroppen och själen skriker att det räcker. Så jag tänker ta en lång, lång semester. Sen får vi se, säger FarreTorabi.
Några intressenter har det funnits, en del har varit och tittat men inget har lett till försäljning.
– Kiosken funkar jättebra, omsättningen är jättebra. I veckan ringde det faktiskt en som ville komma och titta, men ingen dök upp. Jag är öppen och tar emot allt intresse som kommer.
Vad är priset?– Runt 600 000 kronor allt som allt, säger jag till de som ringer. Inklusive varulager och inventarier. Bara varorna är värda runt 200 000-300 000 kronor. Så jag lämnar nästan bort den gratis.
Kiosken uppmärksammades i maj förra året, då de sålde en lottorad med storvinsten på 127 miljoner kronor. Den åttonde största vinsten i hela Sveriges historia, menar FarreTorabi.
Hur känns det att sälja turbutiken?– Jag har inte sålt den än. Det känns ännu sämre att bara lägga ner. Jag har skapat och drivit det här. För nio år sedan satsade jag själv 1,3 miljoner på det här. Det var en liten butik, sedan byggde vi om och gjorde det större och finare. Det känns tråkigt att bli tvungen att lägga ner. Men så är det, hälsan är viktigare.
Vad har varit roligast med att ha kiosken?– Det är ett jättefint jobb, jag har trivts under hela tiden. Det sociala umgänget med folk är det som jag kommer att sakna mest. Jag har träffat så mycket trevligt folk som kommit och gått. Jag känner 80 procent av mina kunder och kan deras namn. Det känns tråkigt att lämna det hela. Det är många som säger att de kommer sakna mig, de flesta har varit mina kunder i nio år. Det är inte bara kunder, vi har blivit vänner, säger FarreTorabi.