En lång säsong på isbanan går mot sitt slut

Isbanan tjänade Luleåborna väl under vintern och över påskhelgen men nu börjar den onekligen närma sig slutet.

Grillplatserna har plockats in från banan och här jobbar Martin Svanljung, serviceman, och Sebastian Oskarsson, serviceman på Luleå kommun med att plocka ned bokstäverna i Södra hamn. Därefter följer samma jobb i Norra hamn.

Grillplatserna har plockats in från banan och här jobbar Martin Svanljung, serviceman, och Sebastian Oskarsson, serviceman på Luleå kommun med att plocka ned bokstäverna i Södra hamn. Därefter följer samma jobb i Norra hamn.

Foto: Jessica Rosengren

Luleå2023-04-11 13:01

Dagen innan julafton öppnade isbanan i centrala Luleå officiellt och därefter har det varit en lång och bra säsong för banan. 

– Min egen bedömning är att det varit betydligt mer folk på banan än förut, det ser vi inte minst i antalet kubik ved som gått åt. Och det är ju bra så att det vi gör används, säger Andreas Fagervall, arbetsledare vid kultur- och fritidsförvaltningen.

Under tisdagsmorgonen åkte Andreas Fagervall runt på isbanan med bil för att inspektera banan och det börjar bli poröst på ytan. Något mer underhåll kommer inte ske och för att undvika att hamna i en bekymmersam situation senare plockar kommunen nu in grillplatserna.

Men det betyder inte att banan stängs. Istjockleken är fortfarande 70 centimeter och det är ingen fara att gå på isbanan, enligt Andreas Fagervall.

– Absolut inte, jag körde ju runt med bil i dag. Det går att nyttja banan med promenader, säger han.

Att isbanan används en hel del vittnar inte minst lånesparkarna om, sparkar som fått utstå en hel del.

– Egentligen är alla sparkar som finns, 60-70 stycken, trasiga på ett eller annat sätt. Vi får repa dem i sommar men det känns lite onödigt, säger Andreas Fagervall som efterlyser lite mer ansvarstagande.

Exakt vem det är som behandlar sparkarna för hårdhänt vet han inte men han har noterat tillfällen när det suttit för många ungdomar på sparkarna.

– Ibland har jag sett skolungdomar som suttit 3-4 stycken på en spark och det förstår jag är kul men de håller inte för det, säger Andreas Fagervall.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!