Projekt ska hjälpa företag spara energi
Elpriser på upp till tre kronor per kilowattimme.Det kan vara en krass verklighet inom ett par år.Därför erbjuds nu företag att energieffektivisera sin verksamhet.- Det finns enkla pengar att tjäna genom att effektivisera sin energi, sägerMaria Lindahl på Norrbottens energikontor.
- Nu ska vi hitta företag som vill ha hjälp med att hitta effektivare lösningar på hur man hanterar sin energi, säger Maria Lindahl.
Flera steg
Steg ett var att utbilda energibesiktigare, närmare 30 personer. Steg två blev ett litet pilotprojekt där man energikartlagt två företag, ett sågverk i Arvidsjaur och en kompositfirma i
Piteå.
- Bland stora företag som är energikrävande jobbar man redan hårt på att effektivisera. Det är bland de små och medelstora som det finns stora möjligheter att energieffektivisera, säger Maria Lindahl.
Söker intresserade
Därför söker man nu efter 15 företag som vill ingå i den första gruppen som, för en mindre kostnad, får sin verksamhet energibesiktigad.
Därefter sätter varje företag ribban för hur mycket man vill investera för att kapa energikostnader.
- Dessa företag kommer att ta täten och skapar en kompetens samt fungera som referensfall, säger Jan Dahl som är tillförordnad professor i energiteknik vid Luleå tekniska universitet.
Upptaktsmötena startar nästa vecka och kommer att hållas runt om i hela länet. Samtliga företag som kommer till mötena kommer att erbjudas möjligheten att ingå i ett företagsnätverk för energieffektivt företagande.
- Det finns potential att tjäna en 30 procentig förbättring av energikostnaderna. Det märks tydligt i plånboken även för ett företag med bara fåtalet anställda, säger Jan Dahl.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!