PRO-projekt lär ut om diabetes

Leva med sin diabetes går om man bara hanterar den rätt. Centralt inom PRO i landet existerar nu ett projekt med namnet "Stoppa diabetes".
Ett projekt som ska ge medlemmarna råd och hjälp. PRO I Norrbotten utsågs redan 2005 till det pilotlän som ska ta fram grundmaterialet för studiecirklar i ämnet.

LULEÅ2007-01-31 06:00
I tisdags var det uppstart för projektet som genomförs i samarbete mellan PRO och läkemedelsbolaget MSD Merck Sharp o Dome.
- Minst 350.000 människor har diabetes typ två i Sverige, alltså åldersdiabetes. Och mörkertalet är säkert stort, kanske lika många till som har sjukdomen men inte vet om den ännu. Det säger ombudsmannen för PRO i Norrbotten Barbro Sandberg och distriktets ordförande Lars Hedberg, bägge med erfarenhet eftersom de båda är drabbade av sjukdomen.
- Det går bra att leva med den här vällevnadssjukdomen men det gäller att äta rätt, och att röra på sig. Varför vi arbetar med projektet? Ja det är ett bra sätt att informera medlemmarna om detta. Särskilt dem som kanske inte har så mycket kontakt med sjukvården, säger Lars och Barbro. Inom PRO ses den förebyggande hälso och friskvården bland medlemmarna som en mycket viktig del av verksamheten.
Det är inte första gången PRO i Norrbotten visar framfötterna i dylika projekt. Man har även varit verksamma i projekt om stroke samt benskörhet. Och nu vill man gärna sätta tänderna i ytterligare ett område.
- Ja och nu är vi väldigt intresserade av att vara med i något som handlar om blodtryckmätning via telefon/data, men vi, vet inte hur det blir med det ännu säger Lars Hedberg.
När det gäller diabetesprojektet så kommer Norrbottensdistriktets material ligga till grund för studiecirklar inte bara här i länet utan även i övriga Sverige.Fotnot. I Norrbottens finns 79 lokalföreningar inom PRO med cirka 19.300 medlemmar. Hur många av dessa som är drabbade av diabetes är obekant. Ett uppstartsmöte kommer även att ordnas i Gällivare den 5 februari på Folkets hus.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om