"Pitch till kaffet" bjöd på nya uppfinningar

På fredagsmorgonen bjöd ABI in till morgonfika på Luleå Science center och presenterade två nya företag som kvalat in till inkubatorn.

Mingel. Efter pitcharna minglade besökarna.

Mingel. Efter pitcharna minglade besökarna.

Foto: Jessica Tervaniemi

Luleå2017-09-08 10:55

Först upp på scenen var Daniel Nilsson, vd för Wilda spårning. Med hjälp av rymdteknik har han utvecklat ett basstationsfritt kommunikationssystem som ska underlätta för räddningsarbeten vid stora skogsbränder genom att kunna positionera var personal befinner sig i miljöer utan möjlighet till det traditionella kommunikationsnätet.

– Vi har utvecklat en prototyp och hoppas att vi kan installera ett test av systemet hos stationerna vid årsskiftet. Marknadsmöjligheterna finns där, vi har 1000 brandstationer och vissa av dem saknar täckning på flera platser. Den prototypen som vi utvecklat kan alla brandmän bära med sig, med den med sig kan de fokusera på att släcka bränder och utföra en säker och effektiv insats, sa Daniel Nilsson under sin pitch.

Johans Hedlund, vd för Zeomem, var den andra talaren under morgonens kaffebjudning.

– Vår affärsidé är att utveckla ultratunna membran som ska kunna separera olika gaser inom industrin. Det finns ett behov på marknaden att få fram bättre membran och det som gör oss unika är att vi är de enda som utvecklar ultratunna zeolit membran. VI har visat att vi kan konkurrera med polymer membran och har patentsökt metoden i Japan, USA och Europa. Just nu försöker vi bygga upp bolaget och överlever med små intäkter genom att bygga membran till företag på beställning, berättade Jonas Hedlund under sin presentation.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om